Jak twierdzi miłość do tej muzyki, do tego tańca po prostu ma w sobie. Pierwszy raz odkryła targ arabski, gwar, ruch, harmider i muzykę, której nie mogła się oprzeć, w 2007 roku, w Paryżu. W styczniu kolejnego roku przyjaciółka przysłała jej w prezencie czerwoną chustę z monetkami. I tak się zaczęło – najpierw kurs tańca brzucha, później dwa obozy aż... sama zaczęła prowadzić zajęcia dla kobiet. Dziś Dorota Hołownia uczy tańca brzucha ponad sto kobiet. Bo to taniec, który tkwi w każdej kobiecie, taniec, który który wyzwala kobiecość i kocie ruchy w każdej z nas.

 

Beata Mąkolska, Wellnessday.eu: Jaka jest historia tańca brzucha, korzenie?

Dorota Hołownia: Można powiedzieć, że korzenie są w każdej kobiecie – to poczucie bycia kobietą.Na przestrzeni lat zmienia się nieco jego przekaz – młode kobiety zalotnymi ruchami, które możemy obserwować na dyskotekach, wabią mężczyzn, później jest już mniej prokreacji w tańcu, a więcej bycia z innymi kobietami. Stąd to się właśnie bierze – kobiety mają potrzebę bycia nie tylko z meżczyznami, ale także z kobietami. Niegdyś były pierzarki – kobiety siadały razem i dały pierze. Spędzały ten czas razem nie tylko na pracy, ale także na wspieraniu się, rozmowach. Dziś pierzarek już może nie ma, ale potrzeba przebywania wśród kobiet została.

 

BM: Skąd nazwa wzięła się nazwa: taniec brzucha?

Dorota Hołownia: Raqs sharqi - Ta nazwa pochodzi z osiemnastego wieku, została nadana przez Zachodnią Europę, gdy nastąpiło zderzenie kultur: w Europie panowała wtedy moda na ciało zakute” w ubrania od stóp do głów, a tutaj kobiety były okryte zwiewnymi materiałami, było widać ich brzuchy. Gdy tancerka wykonuje shimmy dołem i górą – ruchy charakterystyczne w tym tańcu, to wygląda właśnie jakby poruszała brzuchem. Współcześnie mówi się też bellydance, co oznacza, i taniec brzucha, i taniec piękna.

 

BM: Właśnie, taniec brzucha miał chyba za zadanie przede wszystkim zabawiać mężczyzn?

Dorota Hołownia: Sama geneza tańca brzucha sięga bardzo daleko, właśnie od czasów gdy kobiety chciały tańczyć dla mężczyzn. Tutaj możemy dużo mówić o Starożytnej Fenicji i innych kulturach. Właściwie w każdej kulturze powstawały światynie ku czcio bogini matki, bogini miłości: bogini Asztarte, w Egipie Isis, w Grecji Afrodyta, w katolickiej wierze – Matka Boska.  Często ten kult marki i kobiecości przejawiał się w aspektach najbardziej pierwotnych, dlatego w starych kulturach wiele czytamy o tańcu. Kolejna sprawa - gdy świątynie upadały, kobiety były porywane do haremów, to każda z nich musiała przykuć uwagę władcy. Wyróżnić się spośród pięćdziesięciu czy nawet stu kobiet było prawdziwym wyzwaniem, kobiety walczyły między sobą o względy maharadży i tak wytworzył się styl tańca haremski.

dorota-holownia

BM: A pasy z monetkami? Czy też mają swoją historię?

Dorota Hołownia: Dziewczyny, które musiały radzić sobie same, często dołączały do objezdnych kapeli zabawiających publiczność. Tańczyły dla męskiej widowni, a ci, którym się taniec podobał, rzucali dziewczynie monety. Dziewczyny przypinały monety do swoich strojów  i stąd wzięła się tradycja pasa z monetkami, który jest używany w tańcu brzucha. Dziś byłyby to karty kredytowe!
Trzeba pamiętać o tym, że choć taniec brzucha postrzegany jest jako zmysłowy, to jednak istotą tego tańca jest wspólny taniec z kobietami. Dzielenie się czasem i obecnością, przebywanie wśród innych kobiet.

 

BM: A aspekty zdrowotne?

Dorota Hołownia: Jest wiele korzyści zdrowotnych wynikających z tańca brzucha. To praca z energią, ze zdrowiem, więc przekłada się i na nasze ciało i na samopoczucie. Wzmacniają się mięśnie przykręgosłupowe, mijają bóle szyjne, pracują nasze stawy, cała sylwetka zaczyna być wzmocniona... Taniec powoduje też rozruszanie zastałych partii mięśniowych, zwłaszcza w obrębie klatki piersiowej, ranion, pleców.... Następuje też poprawa koncentracji, wykonywanie ruchów w układzie, konieczność zapamiętania sekwencji ruchów – to powoduje, że pracują obydwie nasze półkule, że poprawia nam się pamięć. Taniec brzucha wyzwala rozwój świadomości ciała.


BM: Ruch fizyczny w ogóle najczęściej pozytywnie wpływa na akceptację swojego ciała. Taniec brzucha jednak wydaje się mieć szczególnie korzystne działanie w tym zakresie.

Dorota Hołownia: Ja sama poprzez taniec brzucha pozbyłam się kompleksów i to samo obserwuję u Pań, które przychodzą na zajęcia. Oczywiście nie następuje to w ciągu jednych czy dwóch zajęć – to proces, który trwa, czasem miesiącami. Wiele instruktorek tańca to kobiety wysokie, szczupłe, wpasowujące się w ten model lansowany przez media. Ja nie jestem ani szczupła, ani wysoka, więc   panie nie czują kompleksów.

dorota-holowniaBM: Czy są jakieś ograniczenia? Pani która od lat nie ćwiczyła, nie ma kondycji, a jej jedyny ruch to przejście z domu do samochodu – czy taka Pani może przyjść na zajęcia z tańca brzucha?

Dorota Hołownia: Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o kondycję czy wagę, ale trzeba sobie dać od pół roku - do dwóch lat systematycznych zajęć, żeby się nauczyć tańczyć. Wiele kobiet prostuje kolana, szarpią sobą, nie oddychają w trakcie, są zablokowane energetycznie. Uwolnienie ciała z własnych ograniczeń zajmuje trochę czasu, ale warto nad tym pracować, bo efekty bywają ogromne. Ważne, żeby własne bariery pokonywać powoli, spokojnie, we własnym tempie. Wiele Pań ma kryzys – nie zrobię, nie umiem, i trzeba czasu, by przez ten kryzys przejść.

 

BM: Czy taniec ten sprzyja większemu kontaktowi z własną seksualnością? Być może z większym zaakceptowaniem tej sfery?

Dorota Hołownia: Na pewno. Wiele Pań po kilku miesiącach tańczenia zauważa u siebie większą ochotę na seks. Zmienia się postrzeganie własnego ciała, zmieniają się możliwości ruchowe, kobieta nabiera pewności siebie, pewności ruchów, staje się świadoma własnego ciała i własnej seksualności. To nie jest kwestia wieku a świadomości, tego, jak czujemy się z własnym ciałem. Na pewno zmienia się kontakt z mężczyznami, ruchy z tańca Panie wykorzystują na co dzień, zmienia się sposób poruszania, staje się bardziej zmysłowy, koci. Taniec brzucha, to taniec nie tylko samego brzucha – to praca twarzy, ramion, dłoni... I tak samo jest z seksem -  seks jest w spojrzeniu, w ruchach rąk, w mimice, w całym ciele, które pracuje.

 

BM: Moda na taniec uruchomiona kilka lat temu przez programy rozrywkowe zdaje się przemijać. Dlaczego popularność tańca brzucha nie maleje?

Dorota Hołownia: Może dlatego, że ten taniec propaguje inny wzorzec kobiecości. Inny, niż ten, który obecnie lansują media. Wspaniale ujęła to Pani, która przyszła do mnie na zajęcia a potem wysłała mi mail z podziękowaniami tej treści: „Witam pani Doroto, byłam dzisiaj na pokazach grup tańca brzucha i jestem pod ogromnym wrażeniem. to była ogromna siła energii kobiecej tak innej od preferowanych norm i wyobrażeń. nie tylko pani była w tańcu przepiękną kobietą , ale i wszystkie inne tańczące. Jestem pod wrażeniem tego, co robi pani dla kobiet w każdym wieku i o różnych możliwościach ciała. Sama czuje się zainspirowana do wydobycia swej kobiecości i eksponowania siebie taką jaka jestem. “ (pisownia org. - przyp. Red)
Taniec brzucha działa holistycznie – wpływa na psychikę, na ciało, na poczucie więzi z innymi kobietami. Budują się relacje oparte na przyjaźni, na pozytywnej zabawie. W szatni Panie przebierają się na zajęcia i jest to cały przekrój sylwetek, osobowości, zawodów. To zderzenie z żywymi kobietami, realnymi, właścicielkami przedsiębiorstw, kobiety, które są matkami, kobiet, które opiekują się chorymi mężami, kobiet z problemami... Każda z nich ma inną historię, lecz potrafią się wzajemnie wspierać. To co je łączy, to wspólna pasja jaką jest taniec brzucha i ogromna chęć by robić coś dla siebie.


BM: Dziękuję.

 

Dorota Hołownia (na zdjęciach):

Związana z tańcem brzucha od 2007 roku, uczy od października 2008 roku. Na zajęcia zaprasza kobiety po 35 roku życia , które jeszcze nie miały okazji spróbować tańca brzucha. Uczestnictwo w zajęciach nie wymaga wcześniejszego przygotowania kondycyjnego. Przez pierwsze trzy miesiące będziemy uczy podstaw, kolejne miesiące to opanowywanie łączenia ruchów podstawowych, kroków chodzonych i dobra zabawa. Podsumowaniem nauki jest pokaz układu choreograficznego na Wieczorku Orientalnym. Nauka odbywa się w grupach 7-15 osobowych, w Szczecinie, Gryfinie i Kamieniu Pomorskim. Średnia wieku uczestniczek wynosi 55 lat (najmłodsza uczennica ma 18 lat a najstarsza 74).astrodance.pl

Zdjęcia z Wieczorków Orientalnych i zajęć można zobaczyć w galerii >>

 

 


 

POLECAMY

 

toksyczni-ludzie

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Toksyczni ludzie są wśród nas - niestety nazbyt często są BARDZO blisko; toksycznie może wpływać na nas relacja z jednym z rodziców, z przyjaciółką, z szefem a także – z partnerem czy mężem. Jak rozpoznać kto działa na nas destrukcyjnie?

 

 

 

jak-powstrzymac-negatywne-mysli

Jak powstrzymać napływ negatywnych myśli?

Na to jakimi schematami podąża nasz umysł, a więc jakie wzorce myślenia najczęściej stosujemy, ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim jednak jest to... nawyk. Kształtowane i powielane nawyki powodują, że wiele z naszych myśli pojawia się automatycznie. Napędzanie spirali zamartwiania się, niepokoju, lęku czy pogrążanie się w pesymistycznych wizjach dotyczących przyszłości jest udręką i fatalnie wpływa na samopoczucie (i zdrowie!) człowieka. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, to jednak powstrzymanie negatywnych myśli jest wykonalne. Trudne, ale wykonalne.

 

zdrowy-egoizm

Zdrowy egoizm to nie tylko modne hasło

Być posądząną o egoizm to dla wielu kobiet rzecz nie do pomyślenia. Bo jak to – przecież ona dba o rodzinę, sprząta, gotuje, wychowuje dzieci, poświęca się, więc bycie egoistką byłoby sprzeczne z samą naturą dobrej matki i idealnej żony. Czy na pewno?

 

 

 

 

beata-strek

Masaż „kochających rąk”, czyli Lomi lomi nui

Lomi lomi nui – masaż brzmiący tak egzotycznie, że pierwszy raz słysząc tą nazwę człowiek zatrzymuje się i przez ułamek sekundy w jego umyśle jak echo odbija się ta nazwa. Skoro tak mocno działa sama nazwa, jak zatem musi działać masaż? Tajniki tego egzotycznego, leczniczego dotyku wyjawia nam Beata Stręk, dyplomowana masażystka, od lat wykonująca między innymi masaż Lomi lomi.

 

 

 

zdrowy-styl-zycia

Czy prowadzisz zdrowy styl życia? Sprawdź!

Przy odrobinie samokrytyki potrafimy sami określić jak bardzo zdrowy styl życia prowadzimy. Oto 30 pytań, na jakie należy odpowiedzieć „TAK” bądź „NIE”. Bądź szczera i sumienna, a dowiesz się, jak bardzo zdrowy styl życia prowadzisz.

 

 

 

 

rece

Bioenergoterapia - działa czy nie?

Wspomaga medycynę konwencjonalną. Łagodzi ból. Niweluje stres. Działa na dzieci i dorosłych. Nawet na zwierzęta. Na otwartych i na sceptyków. Na optymistów i na pesymistów. Na zdrowych i na chorych. Na tych co myślą rozsądkiem i na tych co kierują się sercem. O czym mowa? O bioenergoterapii.

 

Rozwój osobisty

fot-anna-frostJedni stawiają czoła wyzwaniom, inni poddają się przy pierwszych niepowodzeniach. Jaka jest Twoja strategia walki z przeciwnościami losu? Czy wiesz, w jaki sposób się przejawia? Czy próbujesz ją zmienić?

Zdrowie holistyczne

kobieta

Wszystkie metamorfozy jakie obserwujemy w telewizji dzięki modzie na tego typu programy w stacjach kobiecych, oferują zazwyczaj spektakularne efekty, ale... krótkotrwałe. Zmiana fryzury i garderoby świetnie poprawia humor (i wygląd) są to jednak działania powierzchowne. Dlatego jeżeli interesuje ciebie anty-aiging, zależy ci na młodym wyglądzie i sprawności przez wiele lat, powinnaś poznać pięć filarów młodości i dobrego zdrowia.

 

Książki polecane

Przepisy na pyszne, zdrowe i niskowęglowodanowe dania, które kontrolują poziom insuliny oraz zapobiegają i odwracają cukrzycę typu 2

W kosmetyczce

Dziś nie ma już usprawiedliwień. Jeszcze 20 lat temu świadomość na temat cierpienia zwierząt wykorzystywanych do produkcji kosmetyków była znikoma. W Internecie trudno było znaleźć informacje o wątpliwej skuteczności zawartego w kremach do twarzy kwasu hialuronowego. Produkty testowane na zwierzętach nie odróżniały się zbytnio od tych, których produkcja pozwalała oszczędzić im cierpienia. A pozyskiwanie składników takich jak kolagen czy wosk było owiane mgłą tajemnicy, której nawet wnikliwi nie mogli przejrzeć.

 

Strona, na której aktualnie się znajdujesz używa plików cookies w celu poprawnego funkcjonowania. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Wiecej informacji na temat plikow cookies oraz jak je usunac zobacz strone o plikach cookie.

  Akceptuje pliki cookie na tej stronie.
wellnessday.eu