- Szczegóły
- Opublikowano: 04 wrzesień 2013 04 wrzesień 2013
Trening z piłką fitball możesz wykonać sama w domu. Piłka fitball jest ogólnie dostępna (internet, sklepy sportowe), rozmiar piłki dobierz tak, aby siedząc na piłce kolana były na tym samym poziomie co biodra (dostępne rozmiary: 55 cm, 65 cm, 75 cm).
Korzyści płynące z tego rodzaju treningu, to przede wszystkim wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha, pośladków, mięśni dwugłowych ud, mięśni grzbietu. Wzmocnienie mięśni stabilizujących łopatki i kręgosłup, a co najważniejsze wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i stabilizacja kręgosłupa. Zwiększenie ruchomości stawów.
Trening na piłce polecam w szczególności osobom, które odczuwają dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, są po przebytych urazach lub większość dnia spędzają siedząc.
Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń na piłce. Podczas ćwiczeń maksymalnie się wyprostuj, ściągnij łopatki delikatnie w dół, opuść barki. Trzymaj napięte mięśnie „centrum” (inaczej nasz gorset tułowia, w którego skład wchodzą: poprzeczny mięsień brzucha, mięsień wielodzielny, mięśnie dna miednicy oraz przepona).Głowę utrzymuj w pozycji przedłużenia kręgosłupa. Pomiędzy ćwiczeniami wykonuj ćwiczenie rozluźniające mięśnie: leżenie przodem na piłce, plecy zaokrąglone, klatka piersiowa i brzuch przytulone do piłki, głowa luźno opuszczona w dół, dłonie oparte o podłoże, nogi zgięte w stawach kolanowych szeroko obejmujące piłkę. Panuj nad równowagą i świadomie pracuj nad swoim ciałem. Dopiero wtedy twój trening będzie efektywny i wzmocni osłabione mięśnie.
Ćwiczenie 1
Opis ćwiczenia: Wykonaj leżenie przodem na piłce, stopy oparte na półpalcach, lekko rozstawione, kolana wyprostowane, biodra przylegają mocno do piłki, pośladki napięte, plecy wyprostowane, głowa w pozycji przedłużenia kręgosłupa. Prawa ręka daleko wyciągnięta do przodu, lewa ręka do tyłu, lewa dłoń dotyka zewnętrznej części lewego uda.
Staraj się maksymalnie wyprostować plecy i ściągnąć łopatki w dół, wytrzymaj w tej pozycji 15 sekund wykonując głęboki wdech nosem i głęboki wydech ustami, następnie wykonaj to samo ćwiczenie zmieniając rękę, powtórz ćwiczenie 4 razy na każdą stronę.
Ćwiczenie 2
Opis ćwiczenia: Pozycja wyjściowa jak w ćwiczeniu wyżej, lewa ręka przylega do zewnętrznej części lewego uda, prawa ręka ułożona do boku na wysokości linii barku. Powolnym ruchem kierujesz prawą rękę do przodu wykonując głęboki wdech, z przodu odwracasz dłoń w taki sposób jakbyś trzymała coś na dłoni, unosisz prawe ramię lekko do góry i następnie prowadzisz prawą rękę do boku wykonując głęboki wydech ustami, następnie wykonaj to samo ćwiczenie na drugą rękę, powtórz ćwiczenie 8 razy na każdą stronę.
ZOBACZ KOLEJNE ĆWICZENIA NA NASTĘPNEJ STRONIE.
- poprz.
- nast. »»