- Szczegóły
- Opublikowano: 12 grudzień 2014 12 grudzień 2014
Czy depresję można "złapać" jak grypę? Okazuje się, że otaczanie się przygnębionymi ludźmi może nas wpędzić w depresyjny stan...
Depresja i emocje z nią związane mogą być zaraźliwe - tak twierdzą naukowcy. Badacze odkryli bowiem, że ponure nastawienie uczniów narażonych na depresję, wpływa na ich kolegów – są bardziej narażeni na objawy depresji sześć miesięcy później.
Badania pokazują, że ludzie, którzy negatywnie reagują na życiowe niepowodzenia i stresujące sytuacje, interpretując je jako wynik czynników, których nie można zmienić, będących poza ich kontrolą, bądź będących odbiciem ich wad, są bardziej narażeni na depresję. Ta wrażliwość poznawcza jest tak silnym czynnikiem ryzyka depresji, że może być zastosowana do przewidzenia wystąpienia tej choroby w przyszłości.
Gerald Haeffel i Jennifer Hames, lekarze z Uniwersytetu w Notre Dame, w stanie Indiana, twierdzą, że wrażliwość kształtuje się w okresie dojrzewania lecz pozostaje na stabilnym poziomie w wieku dorosłym. Postanowili oni zbadać, czy może być "zaraźliwa" w kluczowych momentach takich jak rozpoczynanie nauki na wyższej uczelni.
Sprawdzili oni 206 uczniów dopieranych losowo w pary, którzy rozpoczęli pierwszy rok studiów. Okazało się, że studenci przydzieleni do jednego pokoju z osobą charakteryzującą się wysokim poziomem wrażliwości poznawczej, były bardziej narażone na "przejmowanie" stylu myślenia współlokatora i rozwijali podatność na depresję. W drugą stronę działało to tak samo – przydzielenie do pokoju z osobą w ogóle nie podatną na depresję, skutkowało zmniejszeniem własnego poziomu negatywnego myślenia.
Badania pokazały, że studenci, którzy rozwinęli wzrost negatywnego myślenia w pierwszych trzech miesiącach, mieli niemal dwukrotnie wyższy poziom objawów depresji sześć miesięcy później. Dr Haeffel powiedział, że to dowodzi, że zmiana otoczenia danej osoby może mieć istotne znaczenie w procesie leczenia depresji, ponieważ podatność danej osoby zmienia się w czasie. "Nasze badanie pokazuje, że wrażliwość poznawcza ma potencjał do zmniejszania się w czasie, w zależności od kontekstu społecznego."
Cóż po raz kolejny stare przysłowie: "Z kim się zadajesz, takim się stajesz", okazuje się być prawdziwe. Roztropnie dobierajcie znajomych i przyjaciół. Okazuje się bowiem, że tak jak śmiech może być zaraźliwy, tak i zaraźliwa w pewnym sensie jest depresja.
Badania zostały opublikowane w piśmie Clinical Psychological Science.
Warto przeczytać także nasze artykuły dotyczące toksycznych relacji:
Jak rozpoznać toksyczną osobę?
Jak sobie radzić z toksyczną osobą? cz.1
oraz ten artykuł:
Jak powstrzymać napływ negatywnych myśli?
źródło: dailymail.co.uk
fot. galeria Wellnessday.eu