- Szczegóły
- Opublikowano: 20 listopad 2012 20 listopad 2012
Cel to wszystko to, do czego dążymy. A do czego dążą ludzie? I tu jest różnie. Jedni konkretnie nazywają rzeczy po imieniu: moim celem jest 3-pokojowe mieszkanie; inni powiedzą, że ich celem jest nie chorować lub nie mieć problemów, a jeszcze inni stwierdzą, że oni nie mają celu, bo po co?
No właśnie, po co potrzebny jest nam cel? Moim zdaniem, cel jest potrzebny po to, aby nam się chciało chcieć. Cel jest sprawą bardzo indywidualną i ma służyć tylko nam. Bo osiągnięcie celu da nam możliwości, aby odpowiednio go wykorzystać w życiu, aby móc pomagać innym, aby móc coś zmienić. I tu doskonale sprawdza się zasada proporcjonalności – im większy cel, tym bardziej nam się chce. I jeszcze jedna uwaga, cel nie może być pobożnym życzeniem czy jakąś mżonką. Cel musi być konkretny i możliwy do zrealizowania przez daną osobą. Nie może być celem dla np. osoby niewidomej zostanie kosmonautą, to jest raczej jej marzenie. Celem powinno być to, co czujemy całą sobą, coś, co nas nie przerasta. Cel powinnyśmy umieć sobie wyobrazić bardzo szczegółowo. Pamiętajmy, cel – nie drogę do celu. A wiele osób zaczyna od drogi, po czym stwierdza, że to nie wykonalne i zaczyna swoją prywatną kampanię odnośnie niesprawiedliwości świata i ludzi. Celem nie mogą być stwierdzenie w stylu, czego nie chcę, ponieważ ludzki mózg myśli obrazami. A jaki obraz tworzy słowo nie? No właśnie. Z tego powodu mózg pomija to słówko i dostajemy to, czego nie chcemy. Czasem „załapują się” na to nasi bliscy. Np. choroba – myślimy, nie chcę chorować i tworzymy obraz kiedy nasze dziecko choruje i my się nim opiekujemy. Dlaczego tak robimy? Bo w zasadzie nie bardzo uczyli nas, że można inaczej. A skoro teraz mamy okazję, to wykorzystajmy ją.
ZADANIE NA DZIŚ
Odpowiedz sobie na pytania:
1. Co jest Twoim celem?
2. Co czujesz myśląc o swoim celu? (jeżeli strach, niepewność, to może Twój cel jest zbyt duży? Może warto się zastanowić, jak podzielić go na mniejsze?)
3. Komu służy Twój cel najbardziej?
4. Ile Ty skorzystasz na realizacji swojego celu?
5. Jaki jest termin realizacji Twojego celu?
6. Po czym poznasz, że osiągnęłaś swój cel?
7. Jakie pojawią się nowe możliwości?
P.S. Odpowiedzi zapisuj w swoim Dzienniczku Kobiety Sukcesu.
Małgorzata Krawczak
Zainteresował Cię temat? Przeczytaj:
A już jutro w programie: Po co ci własny krąg wsparcia?
Przypominamy także o trwającym konkursie związanym z twoim kolażem kobiety sukcesu:
Konkurs! Ja, jako kobieta sukcesu.
Program wellness: "Odkryj w sobie kobietę sukcesu" jest częścią akcji KOBIETA SUKCESU II edycja.
Program, autorstwa red. nacz. Beaty Mąkolskiej oraz coach Małgorzaty Krawczak, trwa 14 dni i zawiera wskazówki i porady, dzięki którym łatwiej będzie wam dostrzec w sobie kobietę sukcesu, którą pragniecie się stać. Wraz z programem organizowany jest konkurs.
Każdego dnia wyświetla się jedno zadanie na dany dzień. Program zakończy się 29 listopada, jednak będzie dostępny dla wszystkich także po tym czasie. Oznacza to, że jeżeli dowiesz się o programie w trakcie jego trwania, bądź po jego zakończeniu, możesz sama, we własnym terminie, dzień po dniu go zrealizować.
Program wspierają: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne oraz Bielenda, producent kosmetyków nowej linii "Biotechnologia Ciekłokrystaliczna 7D"