- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 28 marzec 2017 28 marzec 2017
Udzielanie się w lokalnych społecznościach dla wielu osób wydaje się fanaberią, niepotrzebną stratą czasu, ewentualnie – kiepską koniecznością. Tymczasem właśnie działanie w lokalnej społeczności czyni nas szczęśliwszymi i zdrowszymi.
Choć w pewnym stopniu zdajemy sobie sprawę z tego, że stosunki z sąsiadami wpływają na jakość naszego życia, najczęściej prowadzimy życie nastawione na indywidualizm i zamknięci w swoich domach zapominamy o znaczeniu sąsiedzkiej wspólnoty. Tymczasem nikt z nas nie jest samotną wyspą – potrzebujemy kontaktów z innymi ludźmi, wymiany doświadczeń, opinii, współdzielenia pasji, możliwości otrzymania pociechy, wsparcia czy zrozumienia.
fot. Aleksandra Lubińska, zdjęcie nadesłane na konkurs "Kwiaty we włosach", można je obejrzeć w galerii portalu
Jakie korzyści są zatem w udzielania się w lokalnej społeczności?
1. Lepsze samopoczucie, sensowne życie
Już samo pomaganie innym sprawia, że czujemy się lepsi, ważniejsi, bardziej wartościowi. Wolontariat w schronisku, prowadzenie bezpłatnych zajęć dla dzieci, uczenie innych z czystego serca tego, co jest naszym hobby, wyprowadzanie na spacer psa schorowanej sąsiadki, włączenie się w organizację szkolnej wycieczki, zorganizowanie systemu wzajemnej opieki nad dziećmi wśród mam z tego samego osiedla – to tylko kilka przykładów zachowań, które wzbudzają w nas pozytywne emocje. Zaangażowanie w dobrą sprawę przynosi nam wiele szczęścia – mamy słuszny cel, czujemy się odpowiedzialni za jego realizację, nasze życie nabiera sensu. Mało tego – im bardziej jesteśmy szczęśliwi, tym chętniej pomagamy innym. Przez to jeszcze bardziej polepsza się nasze samopoczucie. To pozytywna spirala szczęścia, którą możemy sami zainicjować, a która jest niezależna od stanu naszego portfela.
Zobacz także: Jak związki z innymi ludźmi wpłwają na nasze zdrowie?
2. Wzrost poczucia kompetencji
Życzliwość jaką okazujemy sąsiadowi, przyjaciołom, kolegom naszych dzieci czy innym ludziom, sprawia, że budujemy w sobie pozytywne emocje, czujemy więcej radości i spotykamy się z większą życzliwością ze strony innych. Bardzo często dzięki pomaganiu innym czujemy się także hojni i kompetentni – to jeszcze bardziej otwiera nas na świat i ludzi wokół, a także ułatwia bycie zadowolonym z życia. Znając wiele osób, wymieniając się wiedzą i kontaktami, poszerzamy swoje horyzonty. Łatwiej jest coś załatwić, znaleźć, zdobyć, gdy znamy jedną, drugą, trzecią osobę, która nam może w tym pomóc, podpowiedzieć, udzielić wskazówki.
3. Lepsze zdrowie
Udzielając się w lokalnej społecznościach budujemy niejako swój krąg wsparcia, sieć pozytywnych kontaktów, dzięki czemu czujemy się potrzebni, ważni, mamy cel. To pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych czy otyłości. Wspólna działalność artystyczna (plastyczna, śpiewanie, taniec) to także doskonały sposób na redukcję stresu. Zwykłe ludzkie wsparcie i pozytywne relacje jakie budujemy ma jeszcze większe znaczenie dla ludzi starszych – samotność po 50tce sprzyja nadciśnieniu i ryzyku wystąpienia chorób z nim związanych. Co ciekawe, ta korelacja jest bardzo silna i występuje pomimo ograniczania innych czynników ryzyka jak nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Zobacz także: Śpiewanie w grupie czyni nas szczęśliwszymi!
Wygląda na to, że działanie w lokalnych społecznościach jest jednym z najlepszych działań profilaktycznych dla naszego zdrowia. Wyłączcie zatem telewizor, wyjdźcie na dwór, poznajcie sąsiadów!