- Szczegóły
- Opublikowano: 19 grudzień 2012 19 grudzień 2012
Osoby, które deklarują bycie w stresie są o 27% bardziej narażone na atak serca. Ponadto stres podnosi poziom ciśnienia krwi i poziom złego cholesterolu. Bycie zestresowanym szkodzi tyle co... wypalanie pięciu papierosów dziennie!
Stres jest niebezpieczny dla zdrowia – piszemy o tym często na łamach Wellnessday.eu. Teraz naukowcy dostarczyli kolejne dowody na niszczycielską siłę bycia zestresowanym – osoby, które deklarują bycie w stresie są o 27% bardziej narażone na atak serca. Ponadto stres podnosi poziom ciśnienia krwi i poziom złego cholesterolu.
Naukowcy przyjrzeli się kilku wcześniejszym prowadzonym badaniom, w których uczestnikom zadawano pytania: „Jak bardzo zestresowany się czujesz?” oraz „Jak często odczuwasz stres?”. Uczestnicy zostali podzieleni pod względem określonego poziomu stresu i obserwowani przez 14 lat, by określić liczbę wystąpienia ataków serca. Grupa najbardziej zestresowana była aż o 27% bardziej narażona na atak serca. Efekty stresu były tak silne, że naukowcy porównali je do wypalania pięciu papierosów dziennie. Znacząco wzrósł także poziom złego cholesterolu (LDL), który również jest czynnikiem ryzyka ataku serca, a także ciśnienia krwi (kolejny czynnik ryzyka).
Naukowcy nie dopatrzyli się różnic w przypadku płci, jednakże ogromne znaczenie miał wiek uczestników. Wśród starszych osób zależność między stresem a wystąpieniem ataku serca była silniejsza.
Wyniki badań prowadzonych na Columbia University Medical Centre zostały opublikowane w American Journal of Cardiology.
Źródło: dailymail.co.uk
POLECAMY
W jaki sposób stres wywołuje chorobę?
Stres obniża nasze samopoczucie i naukowcy wreszcie wiedzą dlaczego. Długotwały stres sieje spustoszenie w organizmie, uderzając w nasz układ odpornościowy i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia oraz ine choroby.
Masz tendencję do wybuchów złości? Gniew wywiera wpływ na serce!
Doktor Laura Kubzansky, profesor na Harvardzkiej szkoły publicznego zdrowia w Cambridge, twierdzi, że ludzie, którzy często odczuwają wysoki poziom wściekłości, charakteryzujący się krzykiem, agresją, rzucaniem przedmiotów – są bardziej narażeni na choroby układu krążenia.
To, w jaki sposób różne części ludzkiego mózgu reagują i radzą sobie ze stresem - wraz z uczonymi reprezentującymi różne dziedziny nauki – sprawdza magistrantka Sylwia Koricka. Swoje badania prowadzi na holenderskim Uniwersytecie w Utrechcie.
Jak dbać o zdrowe serce? 18 wskazówek
Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.