- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 30 październik 2014 30 październik 2014
Październik jest miesiącem, w którym wiele mówi się o pielęgnacji i zdrowiu piersi. Oprócz ćwiczeń wzmacniających klatkę piersiową, które przedstawiła nasza ekspertka Agnieszka Dolniak, podajemy także zalecenia dotyczących profilaktyki chorób piersi znanej ginekolog - Małgorzacie Jasiek-Uzar.

Zupełnie inaczej wygladają i są zbudowane piersi 20, 30 , 40 czy 50 latki.
Budowa piersi z punktu widzenia ich potencjalnej funkcji, czyli produkcji pokarmu dla noworodka, podlega zmianom hormonalnym związanym okresem rozrodczym kobiety. U młodych kobiet piersi zawierają znacznie więcej tkanki gruczołowej, a po menopauzie, kiedy nie jesteśmy już w stanie wydać na świat potomstwa, ilość tkanki gruczołowej zmniejsza się i obserwuje się znaczną przewagę tkanki tłuszczowej.
Dlatego też w piersiach podlegających działaniu estrogenów czy progestagenów częściej powstają zmiany o charakterze miejscowym, łagodnym, natomiast każde zgrubienie w piersi po 50 rż może oznaczać potencjalnie nowotwór.
fot. Zdjęcie nadesłane na konkurs "Uchwycić kobiecość" można zobaczyć w naszej galerii
Kondycja piersi tak jak i innych naszych narządów, zależy też w znacznej mierze od naszej dbałości o siebie. Częściej na nowotwory piersi chorują kobiety otyłe, palące i nadużywające alkoholu.
Po 20 roku życia:
Przez najbliższe 20 lat piersi są doskonale przystosowane do karmienia, ich struktura zmienia się z mniej lub bardziej grudkowatej cyklicznie w ciągu cyklu miesiączkowego.
CZEGO MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ?
1. Asymetria piersi. W niewielkim zakresie jest fizjologiczna , zwykle lewa piers jest większa od prawej , wynika to z praworęczności i większego mięśnia piersiowego po stronie prawej, brodawki też mogą nie być idealnie symetryczne i tej samej wielkości, ,piersi fizjologicznie powiększają się tuż przed miesiączką , oraz w ciąży , niekiedy również po zastosowaniu preparatów doustnej antykoncepcji, Zawsze bardzo niepokojące, wymagające dalszej diagnostyki onkologicznej jest gwałtowne powiększenie jednej piersi.
2. Wyciek z brodawki, może mieć charakter mleczny lub gęsty żółty szczególnie po uciśnięciu brodawki , świadczy to o ciąży , laktacji , oraz częstej nieprawidłowości hormonalnej jaką jest wzrost hormonu przysadkowego – prolaktyny, co również wymaga diagnostyki, natomiast pojawienie się wycieku o charakterze krwistym świadczy o tym , że w przewodzie mlekowym może rozwijać się guz.
3. Zmiana koloru brodawek , fizjologicznie występuje w ciąży, podczas karmienia piersią i przy niektórych lekach (w innych przypadkach również wymaga diagnostyki).
4. Ból piersi, większa tkliwość na dotyk - w zakresie fizjologicznej odczuwalności jest symetryczna i dotyczy okresu przed miesiączką i jest jedną ze składowych PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego), okresu pierwszego trymestru ciąży , czy przyjmowania niektórych preparatów doustnej antykoncepcji , niekiedy dolegliwości przyjmują takie nasilenie, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie nazywamy to wtedy mastalgią. Konieczność leczenia tego stanu powinien zweryfikować lekarz ginekolog. W każdym przypadku pojawienia się nagłego, umiejscowionego bólu trzeba to niezwłocznie skontaktować ze specjalistą.
5. Brodawki wklęsłe – nie wymagają diagnostyki jeżeli są cechą anatomiczną danej kobiety, w innym przypadku zazwyczaj oznacza nowotwór.
6. Owłosienie wokół brodawek sutkowych, pojedyncze włoski są zazwyczaj cechą fentypową powtarzającą się w danej rodzinie, natomiast jeżeli włosy są liczne i towarzyszy temu nadmierne owłosienie innych części ciała, problem jest zazwyczaj w zaburzeniach hormonalnych polegających na przewadze hormonów pochodnych testosteronu.
7. Nie każdy okrągły guzek w persi to rak, ale każda taka znaleziona zmiana bezwzględnie wymaga diagnostyki!!!
Łagodne zmiany to gruczolako-włókniaki, mogą być pojedyncze lub może ich być kilka, mają tendencję do nawracania, mimo ich usunięcia. Nie bolą, występują zwykle przed 40 rokiem życia, o konieczności ich weryfikacji histo-patologicznej decyduje onkolog. Nie każdą zmianę trzeba wycinać, ale każdą bezwzględnie trzeba zbadać (usg, biopsja).
Zalecenia dla kobiet w 20-40 roku życia:
W drugim, trzecim dniu miesiączki zawsze badamy piersi pod prysznicem, schemat badania dostępny w Internecie, nawet jeżeli nie zrobimy tego profesjonalnie, to pozwoli nam to z każdym kolejnym miesiącem - lepiej dotykiem poznać własne ciało i wyłapać to, co może się w nim zmienić. Profilaktycznie usg zaleca się wykonywać co dwa lata przed 30 rokiem życia i co roku po 30 roku życia.
Zalecenia po 40 roku życia:
Ze zmian charakterystycznych pojawiają się torbiele - są pojedyncze lub mnogie, w zależności od umiejscowienia lub wielkości mogą dawać dolegliwości bólowe, wymagają również weryfikacji onkologicznej. Poza samokontrolą, piersi powinny zostać zbadane podczas corocznej wizyty profilaktycznej przez lekarza - po 40 roku życia powinno się naprzemiennie wykonać jednego roku mammografię, jednego usg.
Zalecenia po 50 roku życia:
Nadal obowiązuje nas samobadanie się, kontrola lekarska podczas wizyty profilaktycznej i raz w roku badanie mammograficzne.
Co jeszcze możemy dla siebie zrobić?
1. Utrzymywać stałą, należną masę ciała (pacjentki otyłe statystycznie częściej zapadają na nowotwór)
2. Unikajmy alkoholu, szczególnie tego wysokoprocentowego - systematyczne spożycie dwóch, trzech drinków zwiększa ryzyko o 50%
3. Urodzenie dziecka przed 20 rokiem życia - zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu piersi
4. Karmienie przez co najmniej 6 miesięcy - także zmniejsza ryzyko
5. Dieta bogata w witaminę D3 sprzyja zdrowym piersiom
Zalecenia dla urody:
1. Zapobieganie rozstępom i obwisłości biustu, - systematyczna dbałość, nawilżanie i noszenie dobrze dopasowanej bieliżny szczególnie przy dużych wahaniach masy ciała, w ciąży czy w okresie karmienia.
2. Ochrona aparatu wieszadłowego piersi - podczas aktywności fizycznej i przy bardziej obfitym biuście podstawą jest prawidłowo dobrany stanik fitness.