- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 30 kwiecień 2016 30 kwiecień 2016
Rozmaryn jest ziołem cenionym za swoje lecznicze właściwości już od czasów starożytnych. Ostatnie badania naukowe potwierdziły wiedzę znaną już przed wiekami – rozmaryn rzeczywiście wpływa na poprawę pamięci.
W przeprowadzanych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Northumbria zebrali 150 ochotników w wieku powyżej 65 lat i podzielili ich na trzy grupy umieszczając w trzech różnych pomieszczeniach – w jednym pachniało rozmarynem, w drugim lawendą, trzecie pomieszczenie było neutralne. Uczestnicy badania rozwiązywali testy sprawdzające pamięć. Okazało się, że zapach rozmarynu wpływa na poprawę pamięci osób starszych – wystarczy przebywać w pomieszczeniu, w którym unosi się zapach rozmarynu, by pamięć wzmocniła się o 15 procent.
W innym eksperymencie sprawdzano wpływ miętowej herbaty na pamięć. I znów 180 uczestników piło herbatę miętową, rumiankową, bądź gorącą wodę. Okazało się, że miętowa herbata poprawiła długoterminową pamięć i czujność w porównaniu do herbaty rumiankowej czy gorącej wody. Rumianek z kolei spowolnił działanie pamięci i reakcji związanych z jej używaniem, co – zdaniem naukowców, czyli go doskonałym napojem przed snem. Naukowcy przyznali, że fantastycznie było obserwować kontrastowy wpływ ziołowych herbat – mięta pobudzała i mobilizowała do działania, zaś rumianek uspokajał i wyciszał uczestników.
Nas nigdy nie przestanie zadziwiać to, czym czasem zajmują się naukowcy. Jak widać dochodzi do tego, że na poważnych uczelniach sprawdza się wiedzę przekazywaną wśród zielarzy i osób zajmujących się medycyną tradycyjną od lat. Przecież o tym jak działa rumianek czy mięta wiedziała większość naszych babć...
Źródło: naturalnews.com
Fot. Alex Fiore/ freeimages.com