- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 15 czerwiec 2016 15 czerwiec 2016
Magnez jest niezbędny do produkcji energii, bez niego mięśnie byłyby w stanie ciągłego skurczu, nie moglibyśmy także dostosować poziomu cholesterolu produkowanego i uwalnianego do krwi. Magnez razem z krzemionką i witaminami D i K jest także potrzebny dla zdrowia kości. I nie tylko - o tym, jaką magnez pełni rolę w organizmie piszemy tutaj: Po co nam magnez? Rola magnezu w organizmie człowieka
Wiele osób cierpi na niedobory magnezu, z czego nawet nie zdaje sobie sprawy. Łagodne oznaki niedoboru magnezu to utrata apetytu, nudności, biegunka, przemęczenie, omdlenia, skurcze i bóle mięśni. Oto jeszcze kilka wskazówek, dzięki którym poznasz czy i Tobie brakuje tego pierwiastka.
1) Dzwonienie w uszach albo zaburzenia słuchu
Jak podaje Natural News.com, szumienie, dzwonienie, piszczenie w uszach może świadczyć o niedoborze magnezu. Jak wynikało z badań istnieje zależność między poziomem magnezu a zaburzeniami słuchu – właściwy poziom magnezu może zapobiegać tworzeniu się wolnych rodników prowadzących do utraty słuchu.
2) Przykurcze mięśni i drgawki
Bez magnezu mięśnie nie są w stanie się odprężyć. Bez odpowiedniego poziomu magnezu dolegają nam także różnego rodzaju tiki, skurcze twarzy czy stóp także podczas snu. Objawami niedoboru może być także drżenie powiek, czkawka, skurcze mięśni nóg przed zaśnięciem.
3) Depresja
Niedawne badanie przeprowadzone w szpitalu psychiatrycznym w Chorwacji wykazało, że pacjenci usiłujący popełnić samobójstwo mieli bardzo niski poziom magnezu w organizmie. Magnez był stosowany także do leczenia zaburzeń psychicznych. Co ciekawe sam magnez nie powoduje skutków ubocznych, w przeciwieństwie do leków stosowanych w leczeniu psychiatrycznym (niestety bywają i tacy szaleńcy, którzy zalecają stosowanie antydepresantów także w ciąży!)
4) Zaburzenia czynności serca
Serce także jest mięśniem, nic zatem dziwnego, że niski poziom magnezu uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Zmiany w rytmie serca i zaburzenia funkcjonowania niosą ze sobą ryzyko chorób kardiologicznych.
5) Kamienie nerkowe
Jedni naukowcy uważają, że występowanie kamieni nerkowych jest związane ze zbyt dużą ilością wapnia, inni – że głównym winowajcą jest niedobór magnezu. Magnez uniemożliwia tworzenie się kamieni nerkowych przez zapobieganie wiązaniu się wapnia w postaci szczawianu.
Poważniejsze objawy niedobory to także: drętwienie, nieregularna praca serca, kołatanie serca, brak apetytu, apatia, depresja, problemy z pamięcią i koncentracją, poczucie zagubienia, zwidy. Magnez współdziała z insuliną w usuwaniu nadmiernej ilości cukru z organizmu, dlatego w przypadku niedoboru magnezu, trzustka chcąc podołać temu zadaniu musi produkować więcej insuliny. Ta z kolei zmniejsza stężenie magnezu w komórkach i ułatwia jego usuwanie wraz z moczem. Niestety to błędne koło może doprowadzić do wystąpienia cukrzycy.
Zobacz: Jak zwiększyć obecność magnezu w diecie? 15 produktów zawierających najwięcej magnezu
Ile potrzebujesz magnezu?
6 mg na każdy kilogram ciała – tyle wyliczyli naukowcy. Niemniej należy do tego podchodzić z dystansem, bo osoba ważąca 66 kg według tej normy będzie potrzebować 400mg magnezu, a przecież jeżeli jest mało odporna na stres, albo ma problemy skórne, albo ze snem – może akurat potrzebować magnezu znacznie więcej. Warto wiedzieć, że nadmiar magnezu nie powoduje poważnych zmian – najczęściej są to nudności, biegunka, bóle brzucha. Natomiast wyczerpanie psychiczne i fizyczne, stres, nadmiar wapnia, picie zbyt dużej ilości kawy, menopauza, spożywanie modyfikowanej soli kuchennej i przetworzonej, pełnej konserwantów żywności – znacznie obniża ilość magnezu. Podobnie niektóre choroby – nerek, nadciśnienie, miażdżyca, leki moczopędne – jest ryzyko że magnez nie zostanie wchłonięty przez układ trawienny w odpowiedniej ilości. Osoby których to dotyczy, powinny zwracać większą uwagę na dostarczanie organizmowi magnezu.