- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 27 czerwiec 2018 27 czerwiec 2018
CO JEST PRAWDĄ, A CO MITEM ORAZ JAKIE STRATEGIE SĄ NAJLEPSZE
Mężczyźni i kobiety odmiennie podchodzą do decyzji, choć niekoniecznie z powodów, które nam wmawiano. Stres? U kobiet korzystnie wpływa na koncentrację. Pewność siebie? Zdrowa dawka wątpliwości prowadzi do znacznie trafniejszych decyzji. Wbrew powszechnemu mniemaniu kobiety są równie stanowcze jak mężczyźni. Dlaczego zatem kobiece decyzje często są kwestionowane i kobieta musi stale od nowa udowadniać swoją wartość?
Książka Jak kobiety podejmują decyzje przedstawia prawdziwe, zajmujące historie kobiet oraz analizuje ich doświadczenia z punktu widzenia psychologii poznawczej. Autorka radzi, jak kształtować swoje nawyki i strategie, aby móc nie tylko maksymalnie wykorzystywać pojawiające się możliwości, ale też by zmieniać obecną kulturę panującą w organizacjach.
Therese Huston, doktor psychologii poznawczej oraz założycielka i dyrektorka Center for Excellence in Teaching and Learning (obecnie Center for Faculty Development), od piętnastu lat pomaga ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji. Pisze też artykuły do „New York Timesa” i „Harvard Business Review”.
www.theresehustonauthor.com
Recenzja Wellnessday.eu
Od kiedy ukazała się książka "Płeć mózgu", przybyło nam trochę fascynujących publikacji dotyczących różnic bardziej i mniej oczywistych między kobietami, a mężczyznami. Od kiedy kobiety zajmują coraz więcej miejsca w biznesie, nie brakuje także poradników dla nich, choć trzeba przyznać, że większość "poradników" dla menadżerów i leaderów (że tak grupowo ujmę ten temat), jest pisanych zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. I tutaj robi się ciekawie.
Wiele lat temu prowadząc szkolenia, czy przeprowadzając wywiady, czasem pytałam tak z ciekawości różne kobiety, zajmujące ważne stanowiska w firmach czy według nich istnieje płeć w biznesie, czy np.: istnieją różnice pomiędzy tym, jak traktuje się kobietę szefa, a mężczyznę szefa. Prawie wszyscy odpowiadali tak, ale... nikt nie chciał za bardzo przyznać się do tego publicznie. Różnicy w odmiennym traktowaniu kobiet i mężczyzn na gruncie biznesowym zaprzeczały... często panie, prowadzące szkolenia, wysyłane ze znanych firm. Wprawny obserwator szybko jednak dostrzegał, że owe panie-trenerki posiadały wiedzę głównie teoretyczną - to jest szkoliły z tego, czego same się nauczyły na kursach, a nie na podstawie doświadczenia. Wielu mężczyzn, zwłaszcza tych dojrzałych wiekiem uśmiechało się w specyficzny sposób na moje pytanie. W sposób, który ja, z moją empatią, odczytywałam mniej więcej tak: "Oczywiście, że jest różnica, tak jak jesteśmy różni wielu dziedzinach, jednak mówienie o różnicach jest niepopularne, teraz jest moda mówić, że nie ma różnic, no ale jakże różnic nie ma, jak są!". Wniosek wyciągnijcie sami. (Zdecydowanie będę musiała o tym moim prywatnym eksperymencie napisać artykuł! :) )
Po tym długim wstępie powiem Wam tak: ksiażka Jak kobiety podejmują decyzje, to moim zdaniem jedna z najbardziej potrzebnych kobietom książek. Długo myślałam co napisać w recenzji, ale trzeba napisać wprost: bierzcie, czytajcie, wyciągajcie wnioski. Mężczyzni oczywiście także wyciągną z niej mnóstwo informacji, jednakże najważniejszymi (moim zdaniem) odbiorcami tej pozycji są kobiety. Czas przestać zaprzeczać (co niestety robi wciąż wiele osób i to zwłaszcza kobiet!), że stereotypy i przekonania, jakie panują w społeczeństwie mają na nas wpływ. Ta książka to kopalnia wiedzy o panujących powszechnie przekonaniach i stereotypach dotyczących roli kobiet, mężczyzn, tego w czym jedni, a w czym drudzy są lepsi i gorsi. Oczywiście można się nie zgadzać z niektórymi wnioskami wyciągniętymi przez autorkę (jak najbardziej zachęcam do wyciągania samodzielnych wniosków i myślenia samodzielnego), jednak trudno jej odmówić skrupulatności - niemal na każdej stronie mamy opisy różnych badań psychologicznych i społecznych, przykłady z życia wzięte, historie przedstawione przez media, które są cytowane jako doskonałe odzwierciedlanie nie tylko powszechnie panujących przekonań, ale także... jako narzędzie do sterowania tymi przekonaniami. Moim skromnym zdaniem to jest obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, która (jak to się teraz piękie mówi) realizuje się zawodowo. Przeczytajcie i sami zdecydujcie jak wykorzystać niezwykle mocne argumenty przedstawione w tej książce, dobrze jest bowiem wiedzieć, że kobiety podejmują o wiele lepsze decyzje pod wpływem presji, niż się powszechnie uważa, dobrze jest wiedzieć, dlaczego mężczyzna mówiący o swoich sukcesach otrzymuje brawa i przychylność, a kobieta... niekoniecznie. Dobrze jest wreszcie wiedzieć do czego kobiety muszą nadmiernie przekonywać same siebie, zanim w ogóle pomyślą o przekonywaniu innych, dobrze jest także wiedzieć, jakie kryteria przeważają o podejmowaniu niezbyt trafnych decyzji, a jakie - o tym, że owe decyzje są ocenianie jako niezbyt trafne (choć niekoniecznie takie są).
Świetna, wyczerpująca, otwierająca oczy na zakłamanie i stereotypy w społeczeństwach. Polecam!
Beata Mąkolska
red. nacz
Tytuł oryginalny: How Women Decide
ISBN: 978-83-8062-143-5
Wydanie: 1 (2018)
Data premiery tego wydania: 2018-06-05
Liczba stron: 376
Format: 150x225
Wydawnictwo: Rebis
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?