- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 18 listopad 2021 18 listopad 2021

W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić
Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar.
Doktor Edith Eger, wybitna psychoterapeutka i jedna z osób ocalonych z Holokaustu, dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami z obozów koncentracyjnych i pracuje z weteranami wojennymi, żołnierzami oraz ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej. Mieszka w La Jolla w stanie Kalifornia. Jest autorką Wyboru, bestsellera “New York Timesa”.
Recenzja Wellnessday.eu
Przepięknie wydana książka, która już od samego początku daje nam znać, że mamy tutaj do czynienia zarówno z wyjątkową autorką, jak i z wyjątkową treścią.
Wbrew temu, co można by było sądzić po zapoznaniu się z historią autorki, nie ma tutaj wielu wspomnień z obozu koncentracyjnego - autorka owszem nawiązuje do różnych przeżyć i doświadczeń z tego okresu, jednak chętnych tej treści odsyłamy do poprzedniej pozycji autorki "Wybór", która traktuje właśnie o tym doświadczeniu. Tutaj, w "Darze" mamy pięknie pokazane jak wiele zależy od perspektywy, którą przyjmujemy napotykając na takie, a nie inne doświadczenia życiowe i dalej - co w związku z tym robimy. Tutaj autorka dzieli się z nami przede wszystkim historiami swoich pacjentów a także swojej rodziny, relacji z mężem, z córkami, zatem przeciętnej czytelniczce na pewno łatwiej będzie znaleźć historię, która będzie nawiązywała do jej osobistych przeżyć, a tym samym - znaleźć receptę wyjścia z błędnego koła.
Podtytuł książki "12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie" sugeruje, że dostaniemy swoiste wskazówki, dzięki którym będziemy w stanie polepszyć jakość swojego życia. I tak rzeczywiście jest, choć tych wskazówek jest zdecydowanie więcej. I nawet jeżeli lektura dotycząca rozwoju osobistego nie jest dla Ciebie nowością i nawet jeżeli sporo tych rad jest Ci znane - czasem po prostu dobrze jest sobie to przypomnieć, zwłaszcza, jeżeli rady pochodzą od kogoś takiego jak Edith Eger.
Zaś rozdział "Nazista w tobie" dotyczący osądu, powinien być obowiązkową lekturą w każdej szkole (zarówno dla uczniów jak i nauczycieli) czy większym zakładzie pracy. Znajomość tej treści i większa refleksja nad swoimi reakcjami przyczyniłyby się do zdecydowanie większego spokoju na świecie. Poważnie.
Tak naprawdę nie o jej psychoterapeutyczne wykształcenie chodzi, a bardziej o to, jak sama wdrażała w życie zmiany, dzięki którym pozbywała się różnych ograniczeń. Nakłada się na to także trasformacja związana z wiekiem i przemianami bardzo ogólnie pojętymi, jednak dla kobiet które wciąż walczą z wewnętrznym krytykiem, z przekonaniami, z ograniczeniami, z presją społeczną, ze wszystkim "muszę" i "powinnam", sama Edith Eger jest swoistym światłem - właśnie dzięki swojej szczerości w dzieleniu się całą paletą barw swoich doświadczeń, a także dzięki nabytej pokorze i dystansie. Dobrze jest mieć taką przewodniczkę.
To jedna z tych książek, do których się wraca.
Polecamy!
Wydawnictwo Rebis >>
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?