- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 04 czerwiec 2017 04 czerwiec 2017

Mięta jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych ziół. Nawet jeżeli kompletnie nie znasz się na ziołach, z wyciągiem z mięty spotkasz się w wielu produktach kosmetycznych i spożywczych. Herbatka miętowa jest bardzo popularnym napojem łagodzącym dolegliwości żołądkowe (o kroplach miętowych nie wspominając), zaś same świeże listki mięty często bywają używane do przygotowania np.: letnich lemoniad. Co jeszcze warto wiedzieć o mięcie?
To dzięki zawartości mentolu, mięta ma charakterystyczny zapach i smak. Jej właściwości znane są od czasów starożytnych, gdzie była wykorzystywana do celów leczniczych. Niegdyś uprawiana przez zakonników w klasztorach, albo w królewskich ogrodach medycznych, dziś uprawiana jest na całym świecie, często w celu uzyskania olejku. Ekstrakt z mięty jest wykorzystywany szeroko w kosmetyce i branży spożywczej, a także – branży farmaceutycznej.
Spośród ponad 30 gatunków mięty najbardziej popularną jest mięta pieprzowa – o intensywnym zapachu i bogactwie cennych właściwości. Mięta pieprzowa jest rośliną wieloletnią i nawet jeżeli nie jesteśmy wprawnymi ogrodnikami, bez problemu wyhodujemy ją w przydomowym ogrodzie – jest dość odporna na warunki atmosferyczne, mało wymagająca i łatwo się rozmnaża. Jeżeli nie macie ogrodu – warto mieć doniczkę z miętą na kuchennym parapecie a nawet na parapecie w sypialni. Aromat mięty odstrasza bowiem komary, jest więc szansa, że czując miętę zawrócą i zrezygnują z kąsania was nocą :)
Jak zbierać miętę?
Najcenniejsze są liście, które zbieramy od czerwca do sierpnia, kiedy to zawierają najwięcej cennych substancji. Nie zbieramy liści uszkodzonych. Liści można używać świeżych (do lemoniad, soków, smoothie, deserów itd), a także suszonych – suszymy zawsze w przewiewnym miejscu, zacienionym (na słońcu stracą swoje właściwości), odpowiednio rozkładając liście, aby nie spleśniały. Możemy oczywiście kupić gotowe ususzone liście – tutaj zdecydowanie lepiej jest wybierać produkty oferujące ususzone i pocięte zioła, gdy widzimy jak wyglądają. Słowem – nie kupujcie herbat w torebkach (ekspresowych) – po pierwsze nie widzicie co tam jest, po drugie – ten pył pakowany do środka trudno nazwać smacznym, po trzecie – czy zastanawialiście się z czego są zrobione torebki do herbaty? No właśnie...
Jak działa mięta?
- Wspomaga system nerwowy,
- pomaga zapobiegać infekcjom,
- pobudza trawienie, łagodzi mdłości,
- ma działanie przeciwbólowe (przeciwdziała bólom górnej części żołądka),
- korzystnie wpływa na żołądek, pobudza wydzielanie soków trawiennych,
- działa żółciopędne (czyli pobudza wydzielanie się żółci), co ułatwia wchłanianie się witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, korzystnie wpływa na metabolizm tłuszczów i obniża poziom cholesterolu we krwi,
- korzystna dla jelit - działa wiatropędnie, pomaga usunąć nagromadzone w jelitach powietrze, a więc zmniejsza skurcze związane z obecnością powietrza w jelitach,
- mięta ma korzystny wpływ na cykl menstruacyjny,
- pobudza do działania – (badania: Rozmaryn i mięta pieprzowa poprawiają pamięć i czujność) dlatego picie herbatki miętowej może być skutecznym pobudzaczem dla osób zmęczonych, które pracują umysłowo,
- ma dobry wpływ na skórę, zwłaszcza trądzikową, zapobiega wypryskom
Oprócz drogocennego mentolu, mięta zawiera flawonoidy, witaminy z grupy A i C – czyli powszechnie znane antyoksydanty, przeciwdziałające starzeniu się organizmu. Mięta zawiera także taniny, które mają działanie przeciwzapalne, zaś substancje gorzkie zawarte w mięcie dobrze wpływają na trawienie.
Przeciwwskazania do stosowania mięty
Mięta jest powszechnie stosowanym ziołem, a mentol dodawany do wielu, wielu produktów. Jednakże – mentol może uczulać, zwłaszcza w dużym natężeniu może podrażniać. Co do ciąży i karmienia piersią są różne zalecenia. Niektóre źródła podają, iż napar z mięty hamuje laktacje, znamy jednak panie, co piły herbatę miętową w ilości 2-3 tygodniowo i nie zauważyły żadnej różnicy w przypadku laktacji (czyli karmiły swoje maluchy z sukcesem dalej). Jedni odradzają stosowanie w ciąży, inni uważają herbaty miętowe za bezpieczne – tutaj najlepiej zdać się na własny instynkt, ostrożność i rozsądek, chyba, że macie w pobliżu zaufanego zielarza, którego możecie zapytać o radę (co nie zmienia faktu, że odpowiedzialność za skutki stosowania czegokolwiek, jest po waszej stronie). Ciężarnym zalecamy korzystanie z własnego nosa – w tym czasie ciało samo zwykle wie, co jest dobre, a co nie i jeżeli nie odrzuca was od mięty, to kilka świeżych listków dodanych do wody czy herbatka z mięty mogą wam fantastycznie poprawić nastrój! :)
Przepis: Herbatka na zmęczenie
Równą część mięty i skrzypu (np. Po pół łyżeczki) zalać filiżanką wrzącej wody. Odstawić na 10 minut, odcedzić, pić małymi łyczkami. W okresie nasilonego stresu czy zmęczenia, możesz pić nawet 2-3 filiżanki naparu dziennie.
Wskazówka: Świeże listki mięty możesz zalać wodą i zamrozić w pojemnikach na kostki lodu – wtedy gotowe kostki z miętą wrzucasz do szklanki ze świeżą wodą, dodajesz kilka plastrów cytryny i już masz letnią, orzeźwiającą lemoniadę!
Źródło: Giuseppe Maffeis - Czarny Bez, Mięta, Melisa, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski. i... doświadczenie własne! :)