- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 04 maj 2021 04 maj 2021

Ponażanie kamieni milowych, czyli rozkładanie dużego celu na mniejsze cele, po to aby mieć satysfakcję z osiągania każdego etapu - to strategia przeniesiona z gier, na... życie codzienne (także zawodowe). Wybraliśmy dla Was fantastyczny fragment książki "Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować" (Chip Heath, Dan Heat), który naświetli Ci, jak ważne jest dzielenie większego celu na mniejsze. Zapraszamy do czytania!
Poniżej publikujemy wybrany fragment książki, zaś recenzję możesz zobaczyć tutaj >>
fot. sxc.hu
***
Steve Kamb był entuzjastą gier wideo, od kiedy sięga pamięcią. Można nawet powiedzieć, że był uzależniony i martwił się, że marnuje życie, oddając się eskapistycznym przyjemnościom.
Pewnego dnia naszła go jednak myśl, że być może jest w stanie rozpracować swoje uzależnienie. Gdyby zrozumiał, co tak nieodparcie pociąga go w graniu, mógłby wykorzystać te same zasady do stworzenia nowego modelu swojego życia, w którym, jak to ujął, przeżywa się przygody, a nie
z którego się ucieka. [...]
Kamb zauważa, że ludzie mają tendencję do wyznaczania sobie dalekosiężnych celów bez przystanków w postaci pośrednich poziomów. Postanawiamy, że nauczymy się grać na gitarze. Bierzemy dwie lekcje, kupujemy tani instrument i przez kilka tygodni brzdąkamy bez przekonania, używając prostych akordów. Potem przytłaczają nas obowiązki, a gdy po siedmiu latach znajdujemy gitarę na strychu, mówimy sobie: Muszę znowu zacząć się uczyć. Nie ma żadnych poziomów.
Kamb zawsze uwielbiał muzykę irlandzką i nieraz fantazjował o nauce gry na skrzypcach. Postanowił więc zastosować znajomą strategię gamingową i opracował system poziomów – kamieni milowych, które planował zdobywać w drodze do celu:
POZIOM 1: Odbyć jedną lekcję gry na skrzypcach w tygodniu i ćwiczyć 15 minut dziennie przez sześć miesięcy.
POZIOM 2: Przypomnieć sobie, jak się czyta nuty i przerobić zbiór aranżacji tradycyjnych melodii celtyckich Celtic Fiddle Tunes Craiga Duncana.
POZIOM 3: Nauczyć się grać na skrzypcach utwór Concerning Hobbits ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”.
POZIOM 4: Przez pół godziny grać na skrzypcach z innymi muzykami.
POZIOM 5: Nauczyć się grać motyw przewodni z filmu „Ostatni Mohikanin”.
WALKA Z BOSSEM: Przez pół godziny grać na skrzypcach w pubie w Irlandii.
Czy to nie wspaniały pomysł? Kamb podjął się ambitnego zadania, jakim jest nauka gry na skrzypcach, i roztoczył przed sobą kuszącą wizję końcowego przystanku: możliwość zagrania w irlandzkim pubie. Co więcej, swoją drogę do celu podzielił na etapy zwieńczone kamieniami milowymi, z których każdy dawał poczucie spełnienia i zasługiwał na celebrację.
Nawet jeśli Kamb zrezygnowałby ze swojej podróży po trzecim poziomie, wciąż miałby na koncie kilka pamiętnych momentów dumy i mnóstwo świetnej zabawy – zupełnie jak w przypadku gier. To tak, jakby zrezygnować po osiągnięciu trzydziestego poziomu w Candy Crush.
Czy widzisz możliwość zastosowania tej strategii w dążeniu do któregoś ze swoich celów? Aspiracją wielu Amerykanów jest opanowanie jakiegoś języka obcego, ale „nauczenie się hiszpańskiego” to jeden z tych bezkształtnych celów, które powinny nas zastanowić. Nie ma tu ani kuszącej destynacji, ani pośrednich poziomów. Opierając swoje dążenia na zasadach Kamba, możemy wspinać się na kolejne stopnie i uczynić z nauki ekscytującą przygodę:
POZIOM 1: Zamówić posiłek po hiszpańsku.
POZIOM 2: Odbyć prostą rozmowę po hiszpańsku z taksówkarzem.
POZIOM 3: Rozumieć przynajmniej jeden nagłówek w hiszpańskojęzycznych
gazetach.
POZIOM 4: Nadążać za fabułą hiszpańskiej kreskówki.
POZIOM 5: Przeczytać w oryginale hiszpańską książkę przeznaczoną dla dzieci w wieku przedszkolnym. I tak dalej, aż do końcowego przystanku, jakim jest…
PUNKT DOCELOWY: Być w stanie przeprowadzić w miarę swobodną rozmowę po hiszpańsku z Fernandem z księgowości (tj. powiedzieć coś więcej niż zwyczajowe „Cómo está usted?”).
Teraz porównaj powyższy plan z typowym podejściem do realizacji celów:
POZIOM 1: Spróbować wcisnąć w kalendarz godzinę nauki hiszpańskiego.
POZIOM 2: Spróbować wcisnąć w kalendarz godzinę nauki hiszpańskiego.
POZIOM 3: Spróbować wcisnąć w kalendarz godzinę nauki hiszpańskiego.
POZIOM 4: Spróbować wcisnąć w kalendarz godzinę nauki hiszpańskiego.
POZIOM 5: Spróbować wcisnąć w kalendarz godzinę nauki hiszpańskiego.
PUNKT DOCELOWY: Pewnego dnia w końcu „znać” hiszpański.
Który z tych planów wydaje ci się przyjemniejszy w realizacji?
Do którego chętniej wrócisz, jeśli z jakiegoś powodu zrobisz sobie przerwę? Który daje ci większą szansę na realizację celu?
Wykorzystując promowaną przez Kamba strategię opartą na zdobywaniu poziomów, pomnażamy motywujące kamienie milowe osiągane w drodze do celu. To strategia perspektywiczna – przewidujemy momenty dumy, które czekają nas w przyszłości.
Powyższy fragment pochodzi z książki: Chip Heath, Dan Heath, Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować
wyd. MT Biznes