- Szczegóły
- Opublikowano: 30 sierpień 2011 30 sierpień 2011
Lubisz ryby? Walory smakowe to nie wszystko - nowe badania naukowe potwierdzają, że wysoki poziom kwasów omega-3, zawarty w oleju z ryb, zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych form raka, łagodzi bóle stawów, zmniejsza skutki depresji i innych zaburzeń psychicznych.
Badacze z Włoch mówią o zdrowotnych korzyściach spożywania oleju z ryb, po tym jak przebadali ponad siedem tysięcy osób, u których zdiagnozowano niewydolność serca. Połowa uczestników badania zażywała codziennie kapsułkę z kwasami omega-3 (wraz ze swoimi codziennimi lekarstwami), a druga połowa zażywała placebo. W ciągu czterech lat badań, 27% uczestników spożywających kapsułkę z kwasami omega-3 zmarło z powodu niewydolności serca. W grupie zażywającej placebo, odsetek ten wyniósł 29%.
W równoległym badaniu, ta sama grupa naukowców, badała także wpływ zażywania popularnego na niewydolność serca leku (Crestor) w porównaniu do oddziaływania kwasów omega-3. Okazało się, że spożywanie kapsułek z kwasem omega-3, przynosi więcej korzyści, niż stostowanie powszechnie znanego medykamentu, co z pewnością nie spodoba się koncernom farmaceutycznym, zarabiającym krocie na sprzedaży leku.
Jak twierdzi profesor Luigi Tavazii z centrum badawczego włoskiego stowarzyszenia kardiologów, badanie wykazało, iż długotrwałe podawanie 1g dziennie wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, skutecznie obniża śmiertelność i konieczność hospitalizacji osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.
Badania przynoszą optymistyczne wieści, jednakże już sami naukowcy przestrzegają przed przyjmowaniem suplementów diety na własną rękę. Leki przepisywane na receptę różnią się od suplementów diety powszechnie dostępnych w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i marketach. Takze naturalnie występujące w diecie kwasy omega-3 (zawarte np. w makreli, halibucie, sardynkach) są lepiej przyswajane niż ich "tabletkowe" odpowiedniki. Te osoby, które nie przepadają za rybami, powinny dbać o to, aby w ich menu znalazły się np. orzechy włoskie, siemię lniane, szpinak, brokuły, kalafior. Wszystkie te produkty także są bogate w kwasy omega - 3.
źródło: healthnews.com
fot: Luca Baroncini/sxc.hu