Prolaktyna i oksytocyna, do tej pory uważane za wydzielane tylko przez kochające mamy, jak się okazuje, pojawiły się w niespodziewanym miejscu - krwi i ślinie świeżo upieczonych tatusiów!
Przypomnijmy w skrócie: oksytocyna wydzielana jest już w czasie ciąży, a prolaktyna w okresie laktacji. Badania opublikowane niedawno przez profesor Ruth Feldman, naukowca i psychologa w Gonda Multidisciplinary Brain Research Center na Uniwersytecie w Bar-Ilan a także adiunkta w Centrum Badań Dziecka w Yale, donoszą, że owe hormony, które część naukowców nazywa "narkotykami miłości" działają także na tatusiów, chociaż w inny sposób.
Otóż w trakcie badań obserwowano troskliwość, kontakt fizyczny, komunikację, okazywane uczucia. Tatusiowie ze zmierzoną większą ilością prolaktyny zajmowali się swoimi pociechami w sposób bardziej konstruktywny, podczas gdy zwiększone stężenie oksytocyny powodowało tworzenie silniejszych więzi między dzieckiem a ojcem. Jak twierdzi profesor Feldman, dla dzieci, podczas pierwszych faz rozwoju, oksytocyna i prolaktyna mają znaczącą rolę w tworzeniu poczucia ojcostwa.
Niestety badania te, choć przeprowadzone na niewielkiej grupie nie odbiły się echem w prasie i internecie. A szkoda, być może dużo łatwiej byłoby mężczyznom wchodzić w rolę taty z taką wiedzą, opartą na przeprowadzonych naukowo badaniach!
POLECAMY
Hormon przytulania, czyli rola oksytocyny w relacji partnerskiej
Oksytocyna, to hormon kojarzący nam się z macierzyństwem oraz seksem, tymczasem zapominamy jakie ma ona znaczenie szczególnie dla kobiet podczas radzenia sobie ze stresem i w relacjach w związku!
Labradory też gryzą dzieci... - wyniki badań naukowców
Dziecko + pies to sporo radości i zamieszania. Nawet jeżeli masz najbardziej łagodnego psa pod słońcem, który „pozwala” twojemu dziecku na wszelkiego rodzaju pieszczoty graniczące z „maltretowaniem” - nie trać czujności.
Badania pokazują, że wzrost obwodu głowy w pierwszym roku życia dziecka jest powiązany z jego inteligencją w późniejszych latach. Nie jest ważne jak duża jest głowa dziecka w momencie narodzin, a to jak rośnie później.
źródło: inhabitots.com
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?