Kawa – napój uwielbiany przez miliony, to doskonały środek pobudzający, wzbudzający często kontrowersje. Mimo pewnych zalet np. obniżania ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera, posiada sporo wad – często łączona jest także z problemami z płodnością. Dotychczasowe badania pokazywały, że spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny ma wpływ na kobiecą płodność. Badanie przeprowadzone na dziewięciu tysiącach kobiet udowodniło, że picie dziennie więcej, niż czterech filiżanek kawy zmniejsza ryzyko poczęcia dziecka o jedną czwartą.
Już od kilku lat wiąże się problemy z poczęciem dziecka z dużą ilością spożywanej kofeiny. Teraz, dzięku najnowszemu badaniu, naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje - okazuje się, że kofeina utrudnia przemieszczanie się jajeczka do macicy. Analizując jajowody u myszy, naukowcy zauważyli, że kofeina zaburza skurcze mięśni odpowiedzialne za przemieszczanie się jajeczka z jajników do macicy. Bez sprawnie działającego tego procesu, zajście w ciążę jest niemożliwe. Lider badania Sean Ward, z Uniwesytety stwierdził, że dzięki badaniu wiadomo już, dlaczego kobietom spożywającym sporo kofeiny dłużej zajmuje zajście w ciążę. Badanie opublikowano w maju tego roku, British Journal of Pharmacology.
Pamiętajmy, że kofeina to nie tylko kawa – sporo kofeiny znajduje się w czekoladzie, napojach energetyzujących, coli, herbacie, a nawet w lekach.
źródła: dailymail.co.uk, ivillage.com
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?