Aby żyć w zgodzie z samą sobą i własnymi pragnieniami musisz zatrzymać się w pędzie życia i z dala od zgiełku codziennych spraw uświadomić sobie czego tak naprawdę oczekujesz od siebie i dla siebie, co chcesz zmienić, co osiągnąć, czego potrzebujesz do szczęścia.
Musisz wsłuchiwać się w swój wewnętrzny głos, aby nie wpaść w pułapkę spełniania wyłącznie oczekiwań innych. To zła strategia życiowa, która prowadzi do zatracenia siebie. Nigdy nie jest za późno aby zacząć od nowa… Wejście na ścieżkę życiowych ZMIAN wymaga odwagi i przejęcia odpowiedzialności za swoje dotychczasowe życie. Miejsce, w którym dzisiaj jesteś w życiu rodzinnym i zawodowym jest efektem Twoich wcześniejszych wyborów. Jeśli to miejsce to Twój życiowy Mount Everest mogę Ci pogratulować, jeśli nie czas rozpocząć wędrówkę na szczyt i stać się kreatorem własnego kawałka rzeczywistości, rzeczywistości, której pragniesz.
[Przeczytaj artykuł: Wellness w praktyce: biorę odpowiedzialność za siebie]
Podejmij decyzję o ZMIANIE i zajrzyj do swojego wnętrza
Nie zgadzaj się na „życie w cichej desperacji”, nie pozwól by życie wymknęło ci się spod kontroli, nie czekaj aż pojawią się w Twoim życiu punkty zwrotne czy poważne kryzysy; małżeńskie, zawodowe, zdrowotne … Dokonanie wewnętrznej przemiany nie musi być Twoją reakcją na kryzys, ale może być strategią na przyszłość, decyzją by zacząć podróż do spełnienia swojego potencjału i czerpania satysfakcji z życia. Do ZMIANY musisz się przygotować.
[Przeczytaj artykuł: Kryzysy życiowe są nam potrzebne…]
Z pewnością musisz poświęcić trochę czasu na głębsze poznanie siebie i odkrycie własnej drogi. Najlepszą metodą jest seria pytań: „Kim chciałabym zostać?” - ale najpierw jakie są moje mocne strony – co mnie interesuje, co lubię robić, „W czym chciałabym mieć udział?”, „Co mogę dać innym?”, ”Co chcę osiągnąć?”, „Jakie są moje cele?” - ale jednocześnie czy są one zgodne z moimi wartościami i wizją siebie u szczytu własnych możliwości, „Co mogę zmienić w swoim życiu na lepsze?”, bo przecież zawsze warto coś w życiu zmieniać i się rozwijać.
Potencjał jaki w nas tkwi jest nieograniczony, zaś niewątpliwie kluczem prowadzącym do jego rozwijania jest samorozwój. W tej inspirującej wędrówce Twoim sprzymierzeńcem będzie z pewnością otwartość umysłu i uważność. Jeśli dasz sobie czas na poznanie siebie - przeobrażenie człowieka musi potrwać - to jest szansa, że odnajdziesz swoją drogę. Powodzenie w życiu wyrasta na gruncie znajomości samego siebie.
Zweryfikuj obraz siebie
Wszystkie życiowe zmiany zaczynają się od zmiany sposobu myślenia. Sposób myślenia to nasze przekonania na temat siebie i otaczającego świata, które tworzą swoisty samokoncept. To przekonania i sposób widzenia świata doprowadziły Cię do miejsca, w którym jesteś. Jeśli zmienisz ograniczające Cię przekonania, poglądy i idee Twój samokoncept, Twoje życie zaczną się zmieniać!
„Jeśli stworzysz w umyśle obraz tego, kim chciałbyś być i będziesz trzymać się tego obrazu dostatecznie długo, wkrótce staniesz się dokładnie taki, jak myślałeś”
William James
Kolejnym krokiem do uzyskania wewnętrznej przemiany jest stworzenie w swoim umyśle idealnej wizji siebie tzw. samoideału, do którego będziesz dążyć. Samoideał jest kombinacją cech, zalet i wartości, które podziwiamy w sobie i u innych, koreluje z poczuciem własnej wartości. Jeśli mówisz lub robisz coś, co nie odpowiada twoim ideałom lub maksymalnym możliwościom poczucie własnej wartości spada. Czy tego doświadczasz? Czy masz poczucie, że stać Cię na więcej? Jeśli przeanalizujesz różne sytuacje życiowe w tym aspekcie otrzymasz nową, ważną informację o sobie, informację, która powinna Cię utwierdzić w przekonaniu, że warto odnaleźć siebie i robić to, do czego jesteśmy stworzeni, z czym zwyczajnie przyszliśmy na ten świat!
Na obraz siebie składa się także nasza postawa życiowa. To właśnie postawa życiowa jest kluczem do tajemnicy, która zmienia nasze życie. Możesz kształtować optymistyczną postawę niezależnie od okoliczności życia, bo przecież życie składa się w 10% z tego co nam się przydarza, a w 90% z naszej reakcji na to wydarzenie! Te same okoliczności życiowe będą postrzegane przez każdego z nas w zupełnie inny sposób.
Jedno jest pewne - musisz wziąć odpowiedzialność za swoje myśli, postawy i zachowania. Takie podejście do życia spowoduje, że ukształtujesz w sobie wewnętrzne poczucie kontroli i będziesz gotowa nim świadomie kierować.
Ciąg dalszy artykułu już za tydzień.
Ekspert Wellnessday.eu: Eliza Borowiak
Trener w zakresie psychoedukacji, praktyk podejścia TSR oraz terapii schematów, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, autorka publikacji.
Moją pasją jest inspirowanie/motywowanie do pozytywnej zmiany, zwiększanie samoświadomości i przełamywanie nieadaptacyjnych schematów. Na co dzień pracuję jako wykładowca, trener w zakresie psychoedukacji oraz prowadzę sesje o charakterze terapeutycznym.
Jeśli poszukujesz ciekawego szkolenia dla kadry pedagogicznej/rodziców w zakresie psychoedukacji lub chcesz przełamać własne ograniczenia i mieć lepsze rezultaty w życiu napisz do mnie, umówimy się na sesję on-line. Sesje są prowadzone w nurcie TSR (terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach) oraz terapii schematów. Zapraszam osoby, które chcą przepracować podświadome schematy i otworzyć się na nowe możliwości.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 516 083 711
Artykuł jest częścią akcji:
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?