Naukowcy alarmują: ponad połowa z nas nie jest w stanie porządnie się wyspać. Tymczasem brak odpowiedniej ilości snu, fatalnie wpływa na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka.
Profesor Colin Espie z Uniwersytetu Glasgow i współzałożyciel organizacji „Sleepio” przeprowadził badania wśród 12 tys dorosłych Brytyjczyków. Okazało się, że 75% kobiet i 25% mężczyzn ma problemy ze snem. Poprzez niedostateczną ilość snu, 64% badanych zgłaszało trudności w pracy z tym związane (mniejsza wydajność), 83% zgłaszało zmiany nastroju, a 93% - brak energii.
Badacze podkreślają, że nie wolno bagatelizować niewysypiania się. "Brak odpowiedniej ilości snu niekorzystnie wpływa na organizm, na relacje z innymi ludzmi, czy sprawy zawodowe”, twierdzą. Niedobór snu jest wiązany także z takimi chorobami jak cukrzyca czy depresja. Profesor Espie twierdzi, że 1/4 osób cierpiących na bezsenność zmaga się z tym problemem ponad 11 lat. Z kolei w innym badaniu przeprowadzonym wśród 3 tyś dorosłych, 70% ankietowanych uważa, że nie może się wyspać, a 57% martwi się w nocy o pracę albo pieniądze. Przypomnijmy także iż niedobór snu ma wpływ na produkcję poszczególnych hormonów w organizmie: zmniejsza się ilość wydzielanej przez organizm melantoniny, natomiast w godzinach popołudniowych i wieczornych zwiększa poziomu kortyzolu, zwanego powszechnie hormonem stresu, który może prowadzić do do nadciśnienia i osłabienia pamięci.
Przewlekły niedobór snu, może wpływać na problemy z utrzymaniem stałego poziomu cukru we krwi, co sprawia, że stajemy się odporni na insulinę i podatni na otyłość. Pisaliśmy na ten temat w artykule: Sen to zdrowie, czyli dlaczego trzeba się wysypiać
Co robią osoby, które nie mogą spać? Jedna osoba na dziesięć sprawdza służbowe maile (sic!), 6% budzi partnera, 26% słucha spokojnej muzyki, a 18% wyznaje zasadę, że seks pomoże im zasnąć. Badanie zlecone przez popularne sklepy z wyposażeniem do domu IKEA wykazały, że połowa ludzi za problemy ze snem wini kiepski materac w łóżku.
Źródło: dailymail.co.uk
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?