Pierwszy łyk porannej kawy zwykle bywa najsmaczniejszy. Dopiero wtedy możemy zacząć dzień. Oddając się rytuałowi picia porannej (czy też popołudniowej) kawy, zwykle rozkoszujemy się jej smakiem i aromatem, nie myśląc o korzyściach zdrowotnych. Naukowcy badają kawę za nas – jest wiele plusów jak i minusów spożywania kawy. Prawdziwych kawoszy jednak nie sposób zniechęcić – i słusznie, 2 filiżanki kawy dziennie nie wpływają negatywnie na organizm. Co jeszcze wiemy na temat kawy i kofeiny?
Ile w kawie kofeiny?
Kawa zawiera około dwóch procent kofeiny. Przeciętna filiżanka kawy to około 150 miligramów kofeiny.
Dla porównania: Filiżanka kawy 200ml zawiera od 80 do 140mg kofeiny, cappuccino ok. 40mg kofeiny, czarna herbata 50mg, zielona herbata 30 mg, napój energetyzujący 250ml – ok.90mg, cola 250ml – 30-50mg, czekolada 100g – 10-70mg.
Jak działa kofeina?
Pobudzająco. Przyspiesza proces myślenia, może zwiększyć zdolności kojarzenia i zapamiętywania faktów. Eksperci zalecają spożywanie nie więcej niż 300mg dziennie kofeiny, co daje nam około dwóch filiżanek kawy. Taka dawka określana jest jako bezpieczna także dla kobiet w ciąży. Jednakże kofeina jednakże nie jest zawarta jedynie w kawie, co widać w przedstawionej wyżej tabeli, więc łatwo ją przedawkować. Kofeinę zawierają także: czekolada, kakao, napoje energetyczne, cola, leki. Nadmiar kofeiny może powodować kłopoty ze snem, rozkojarzenie, nerwowość, uderzenia gorąca, zawroty głowy a nawet drgawki!
A oto 12 faktów na temat kawy:
- Espresso zawiera najmniej kofeiny, a najwięcej zawiera kawa z ekspresu przelewowego
- Najwięcej kawy piją Skandynawowie, w Finlandii spożycie kawy przez przeciętnego mieszkańca sięga 13 kg rocznie, dla porównania w Polce jest to nieco ponad 2-3kg kawy (miesięcznie statystyczny Polak wypija 170g kawy).
- Najdroższa kawa na świecie to kopi luwak (ok. 1 tys euro za kg) – uzyskiwane nieco sfermentowane ziarna kawy uzyskuje się z odchodów futrzatego zwięrzęcia o nazwie łaskuna muzanga, zwanego także cywetą, który gustuje w owocach kakaowca. Rocznie zbiera się tej kawy około 300-400kg.
- Kawa ma ponad tysiąc różnych smaków i aromatów, a wino – ma ich „jedynie” ponad pół tysiąca.
- Kawa może osłabiać przyswajanie żelaza (tak samo jak herbata), dlatego nie powinno się kawy pić wcześniej niż pół godziny po spożyciu posiłku zawierającego żelazo.
- Kofeina może osłabiać przyswajanie magnezu, cynku i witamin z grupy B. Jednakże picie 2-3 filiżanek kawy dziennie przy zachowaniu zdrowej diety nie wymaga wpomagania się suplementacją na własną rękę (pamiętajmy o tym oglądając reklamy preparatów z magnezem wmawiające nam, że bez tego nie będziemy mogli egzystować!)
- Kofeina daje krótkotrwały efekt, ale jej czas „półtrwania” w organizmie wynosi około 4 godzin.
- W organizmie kobiet ciężarnych i stosujących pigułki antykoncepcyjne czas działania kofeiny jest dłuższy.
- Picie dużej ilości kofeiny obniżać płodność, o czym pisaliśmy w artykule Jak kawa wpływa na kobiecą płodność?
- Kawa redukuje błędy popełniane w pracy, obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera w późnym wieku o 65%
- Kawa jest często dodawana do kosmetyków – dzięki zawartej w niej kofeinie działa rewelacyjnie na cellulit i przeciwdziała wiotczeniu skóry, poprawiając krążenie krwi i odpływ limfy.
- 92% odmian krzewów kawowych klasyfikuje się jako „arabikę” albo „robustę”. Ziarno arabiki jest szlachetniejsze i zawiera mniej kofeiny. Robusty używa się do popularnych mieszanej kawy oraz do produkcji kawy rozpuszczalnej.
A wy kiedy lubicie najbardziej pić kawę? Jaka kawa jest waszą ulubioną? Zapraszamy do zostawiania komentarzy pod artykułem!
Źródła: 'Mała Księga kawy”, Mary Ward, Wydawnictwo Marba Crown LTD, 1993, „Zdrowie”, nr.9/2008, poradnikhandlowca.pl, „Palce Lizać” 7/03/2011, dodatek do Gazety Wyborczej,
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?