Po niespodziewanej dla wielu osób śmierci Anny Przybylskiej, wzrosło zainteresowanie rakiem trzustki. Informacji na temat tego nowotworu w Internecie jest sporo, podobnie jak wypowiedzi lekarzy medycyny konwencjonalnej. Wiemy zatem, że to nowotwór podstępny, nie dający objawów, za to zbierający śmiertelne żniwo u prawie wszystkich pacjentów i to w dość krótkim czasie od postawienia diagnozy.
Lekarze medycyny mówiąc o profilaktyce wymieniają trzy rzeczy: pozbyć się otyłości, nie palić i zdrowo się odżywiać. O ile życie bez otyłości i nałogu nikotynowego jest dość przejrzyste, o tyle pojęcie "zdrowego odżywiania" wiele osób rozumie całkowicie różnie. Praktyki marketingowców z wielkich koncernów zrobiły swoje i w ten sposób uważamy, że np jogurt z płatkami jest zdrowy i pozwoli nam zachować szczupłą sylwetkę (bo na opakowaniu płatków jest napisane "light" albo "slim"). Uważamy także, że sałatę i pomidory najlepiej zjadać przez cały rok, bo to dawka świeżych witamin, zaś olej rzepakowy jest najzdrowszy, bo pochodzi z rodzimych upraw.
Jeżeli swoją dochczasową wiedzę czerpiecie z reklam i kolorowych pisemek dla kobiet, to niemal całą tą wiedzę (wraz z pisemkami) radzimy wyrzucić do kosza i zaglądać częściej do naszego działu "ODŻYWIANIE". Pamiętajcie, aby w kwestii odżywiania nigdy nie słuchać przypadkowego lekarza medycyny konwencjonalnej, który poświęca Wam jedynie 10 min podczas sporadycznej wizyty.
fot. arinas74/sxc.hu
Zaś w kwestii tego jak dbać o trzustkę, jaki sposób odżywiania służy trzustkę, a jaki nie – zapytaliśmy ekspertkę od odżywiania, dietetyczkę Annę Grzechowiak.
Anna Grzechowiak:
W medycynie chińskiej na trzustkę patrzy się tak samo, jak na śledzionę, zatem będziemy tutaj tych określeń używać zamiennie. O jej słabości świadczą choćby odciski zębów na języku. Śledziona i trzustka, uwielbia ciepłe, gotowane jedzenie. Odpowiada ona za nawilżenie, rozprowadzanie wilgoci, rozprowadzanie energii, za wagę (szybkie chudnięcie, tycie), za tkankę podskórną (cellulit, rozstępy), za utrzymanie narządów w odpowiedniej pozycji (czyli wypadanie macicy, wypadania jelita, szczeliny odbytu, poronienia, a takżę za jakość i produkcję krwi, za kwestię poziomu cukru i krzywej cukrowej.
Co lubi trzustka i śledziona?
1) gotowane posiłki przynajmniej trzy razy dziennie (w tym ciepłe śniadanie)
2) dobre ziarna, nasiona, suszone owoce
3) gotowane, pieczone warzywa (dobry zestaw dla trzustki to właśnie kasza jaglana, buraczki na ciepło i kotlecik warzywny czy mięsny (wołowina, cielęcina, królik),
4) uwielbia kompoty – z aromatycznymi przyprawami, kardamonem, cynamonem, goździkami
5) wywary z warzyw, zupy gotowane na kościach czy samych warzywach
6) dobre oleje (masło klarowane, zwykłe masło, oleje tłoczone na zimno – nie filtrowane jak kujawski, a tłoczone!)
Czego nie lubi trzustka i śledziona?
1) cukru
2) słodkiego nabiału (mleka homogenizowane, jogurty owocowe, ale także z żółtym serm trzeba uważać)
3) słodkich napojów gazowanych (także gotowe kupne soki owocowe, napoje typu cola, oranżada)
4) surowych rzeczy (cytrusy)
Trzustka nie lubi drastycznej diety, drastycznego odchudzania się, wszelkie te samodzielne metody odchudzające polegające na spożywaniu samych surowych warzyw i owoców, czy właśnie żywienie się jogurcikiem z płatkami – jest zabójstwem dlatego narządu.
Przeczytaj także Kasze - nieoceniony element diety. Zwłaszcza jesienią!
O ekspercie:
Anna Grzechowiak
Dietetyk. Pomaga osobom mającym problem z pozbyciem się zębnych kilogramów, utrzymaniem wagi, z przytyciem, z problemami zdrowotnymi, m.in.: cukrzycą, chorobami kardiologicznymi, przewodu pokarmowego, alergiami, a także dzieciom, młodzieży, dorosłym, całym rodzinom i wszystkim, którzy chcą, pragną odbudować poczucie wpływu na zdrowie własne i najbliższych.
Restauracja, z menu Anny Grzechowiak:
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?