Nie da się nie zauważyć ostatniej mody już nie tylko na kolorowanki dla dorosłych w ogóle – ale na kolorowanki z motywem mandali. Jeżeli fascynuje Cię rysowanie elementów, symboli, roślin czy innych znaków w kole, warto pokusić się o samodzielne rysowanie mandali od podstaw. Nie tylko przez wzgląd na efekt odstresowujący – ale także dla własnego rozwoju i odkrycie w sobie tego, co nie zawsze jest tak oczywiste.


Sporo w zakresie wpływu mandali na rozwój własny uczynił Carl Gustav Jung. Zapożyczył on określenie mandala jako nazwę dla kolistych rysunków z sanskrytu. Samo słowo mandala oznacza centrum, obwód, koło magiczne. Ten szwajcarski psychiatra kojarzył mandalę z jaźnią – z centrum osobowości.

Trudno wskazać jednoznacznie, w którym miejscu i czasie zrodziła się idea tworzenia mandali, gdyż motyw koła był obecny niemal od zarania dziejów człowieka. Koliste rysunku znajdowane są w prehistorycznych twórczościach naskalnych w Afryce, Europie i Ameryce Północnej. Tworzono ich bardzo wiele, jednak naukowcy do dziś nie są zgodni, co do ich znaczenia. Być może zatem ich znaczenie wykracza poza ścisłe ramy obecnie nam znanej nauki i należy je rozpatrywać w dużo szerszym, być może duchowym aspekcie.

Mandale są pomocne w odkrywaniu własnych obszarów osobowości, swojego potencjału, swoich potrzeb i pragnień. Tworząc je odrywamy się od tak dobrze nam znanego logicznego myślenia, wyłączamy lewą półkulę i zdajemy się na działanie wyobraźni, podświadomości... Giordano Bruno żyjący w czasach renesansu (swego czasu potępiony jako heretyk), stworzył serię mandali, które – jak wierzył  - mają wywołać pozytywne zmiany u osób z nich korzystających.

Jak rysować mandale?

Tworzyć mandale może każdy z nas – nie trzeba do tego specjalnych uzdolnień, właściwości, przyborów. Potrzebujesz chwili na wyciszenie umysłu, kilka oddechów, a następnie kartki, płótna, zeszytu i przyborów, z których chcesz skorzystać (kredki, pisaki, farby). Im mniej myślisz, tym lepiej – pozwól by ręka sama sięgała po przybory, by wzory same powstawały. Możesz mieć jakiś wzór w głowie i przystępować do rysunku z zamiarem przeniesienia go na papier, a możesz też całkowicie podążać za spontaniczną myślą. Wypełniaj koło kolorem, formą, wzorami, literami, cyframi – co tylko przyjdzie tobie do głowy.
Gdy uznasz rysunek za skończony, obracaj nim tak, by uchywcić górę i dół mandali – nie zastanawiaj się umysłem, zrób raczej tak, jak czujesz. Zaznacz górę i dół rysunku, warto także napisać datę i emocje jakie nam towarzyszyły podczas rysowania. Warto także nadać mandali tytuł, któy powinien być odzwierciedleniem pierwszego wrażenia
Czasem może się okazać, że mimo skończonego rysunku wiele emocji nadal w nas siedzi – wtedy można rysować kolejną mandalę.

Interpretacja mandali
 
Zwrócić uwagę na:
1) kolory - wypisz wszystkie zastosowane przez siebie kolory oraz swoje własne skojarzenia z nimi
2) liczby i kształty - jeżeli Twoja mandala obfituje w krople deszczu, gwiazdy, kwiaty itd – policz ile jest danych kształów i jakie są Twoje skojarzenia z nimi.
3) całościowy wydźwięk mandali

Zrobienie listy skojarzeń z kolorami, to tworzenie Twojego unikatowego słownika znaczeń. Może tak być, że z czasem będą się one zmieniać – zawsze wtedy możesz obserwować swoją ścieżkę przemiany. Podobnie jest ze znaczeniem różnego rodzaju kształtów, rysunków zwierząt, czy roślin. Jeżeli jest coś charakterystycznego co uderza Ciebie w Twojj mandali bardzo – przyjrzyj się temu szczególnie. Z dostępem do internetu jesteś w stanie sprawdzić znaczenie niemal każdego symbolu, jednak dużo badziej od ogólnych wskazówek istotne jest co dany symbol oznacza dla ciebie. Jeżeli wyłączysz umysł logiczny i poddasz się WRAŻENIU, to będziesz w stanie wypisać słowa, określenia, przymiotniki, uczucia – to nie będzie tak konkretne jak wytwór logicznego umysłu, ale będzie wskazówką od Twojej nieświadomości. Zrozumienie tego może przyjść z czasem – i także w równie nieoczywisty sposób.
Warto jeszcze spojrzeć na górę i dół mandali, ponieważ najczęściej górna połowa oznacza większe rejony świadomości, zaś dolna dotyczy tego co się dzieje w nieświadomości. Jeżeli Twoja mandala ma silny kontrast między górą a dołem – zobacz w jakich skrajnościach możesz funkcjonować na co dzień.

Ogólna symbolika kolorów

Pamiętaj, że Tobie dany kolor może kojarzyć się zupełnie inaczej. Poniższe określenia są raczej zbiorem skojarzeń uwarunkowanych kulturowo, społecznie, wynikających z różnych tradycji czy utartych przekonań. Może te określenia naprowadzą Ciebie na nowe odkrycie, jednak jednocześnie miej na względzie, że najważniejsze są Twoje własne skojarzenia.

Kolor czarny
ciemność, zło, śmierć, tajemnica, pustka, chaos, przeciwieństwo światła, mrok, niezrozumiałość, bezkształt, mroczne początki procesu, tajemnica łona, nicość, to czego nie można zobaczyć, utrata przytomności, "ciemno przed oczami", poczucie straty, wyzwanie dla świadomości, ciemne siły, strach przed ciemnością, wymarcie, nieubłagany upływ czasu, smutek, żałoba, nihilizm, cień, myśli o śmierci, koniec utartego porządku, przekroczenie racjonalizmu, głębia, konflikt, matryca nowego życia, pociąg do nieznanego, utrata tego co znane, depresja, negacja, życie kończące się bądź zaczynające w ciemności.

Kolor biały
czystość, dziewiczość, duchowość, poświata księżyca, światło, stworzenie, ponadczasowość, ekstaza, symbol tego co rzeczywiste i wyobrażone, symbol księżyca, symbol kobiet, ideał, kolor nasienia – kreatywności,  mleka – obfitości życia, czasem pojawia się zamiast srebrnego, w kole - jako perły, gotowość do zmiany, otwarcie, transpersonalne wymiary psychiki, natchnienie, uzdrowienie, oświecenie, utrata energii, intensywne emocje, niechęć do akceptacji cielesności, popędów, słabości

Kolor czerwony
znak życia, gorączka, krew, akt ofiary, symbol poświęcenia, ogień, ogień ciepła, ogień zniszczenia, transformacja, przemiana, postęp, czucie, odczuwanie, namiętność, wojna, wigor, odwaga, temperament, męskość, rany, wola powodzenia, determinacja życia, libido, akceptacja ciała, ogień emocji
Brak czerwieni może oznaczać brak stanowczości, pewności siebie, nadmierną bierność.
Uwaga, panie w czasie miesiączki częściej używają koloru czerwonego w rysowaniu mandali.

Kolor niebieski
czyste niebo, bezkres, chłód, cisza, pogoda ducha, spokój, relaksacja, błękitny ocean, niebiosa, czystość, czyste intencje, wysokość, głębia, kobiecość, cierpliwość, współczucie, kolor wody, kolor matki (w kościele katolickim kolor Matki Boskiej), woda jako symbol chrztu, rytuału, symbol nieświadomości, zanurzenie pod wodę – metafora zaćmienia ego, przemiana osobowości, funkcja myślenia, spokój, w astrologii związany z Jowiszem (czyli uczciwością, poczuciem moralności), macierzyństwo, bezinteresowna miłość, pielęgnacja, współczucie.
Ciemne odcienie i granatowy – mrok, morze w czasie sztormu.
Indygo - symbol często trudnych przeżyć, zakorzenione konflikty z matką, ale też przebudzenie intuicji, psychiczne odrodzenie, zdolność patrzenia poza cykl śmierć - odrodzenie


Kolor żółty
słońce, ciepło, życiodajna siła, światło, zdolność widzenia, zdolność rozumienia, wziesienie się podnad instynkt, myślenie, planowanie, wyobrażanie sobie tego co niewidzalne, rozwój śwadomości ogólnej, świadomości siebie i indwidualności, wspaniałomyślność, mądrość, swoboda myśli i działania, wielkie aspiracje, oświecenie, symbol intuicji, kolor słońca, aktywna męskość, symbol ojca, żywy umysł
Jaskrawy żółty, który dominuje może oznaczać skrajne nastroje. Czasem żółty może reprezentować złoto czyli majętność, bogactwo ale raczej duchowe, niż materialne.

Kolor zielony
przyroda, roślinność, świeżość, harmonia, cykl odnowy świata, symbol matki natury – cud życia, uzdrawianie, wiosna, zdolność wyżywienia tego co powstaje, znajomość własnego serca – w indiańskiej tradycji i zdolność do zadbania o ludzi, których darzymy miłością w sposób naturalny. Zieleń to też namacalna rzeczywistość, do tego koloru przywiązywała się też św. Hildegarda – symbol źródła energii, obecnośći boga w sprawach ziemnskich, boskości - zielony to woda bogini Wenus, z nią też jest kojarzony (jako piękno, uprzejmość, zaufanie, wiara, ale też próżność, niezdecydowanie, uleganie pokusom,  brak energii w pokonywaniu przeciwności)
Zielony może mieć także wydżwięk negatywny – jako jad węża, zazdrość, gnicie, pleść, rozkład...

W madalach osób zaangażowanych w niesienie pomocy – jako zdolność do piełęgnowania, ochraniania, opiekowania, wsparcie innym


Kolor pomarańczowy
kolor żniwnego księżyca, dynii, jesiennych liści, ciepło, zadowolenie łagodne promienie słońca, energia, symbolika duchowa. Bywa symbolem wygnania, odosobnienia, skazania (więźniowie, mnisi), jest mieszanką energii (czerwony) z ojcem (żóty) – dlatego jest kojarzony z nauczeniem się umiejęntości potrzebnych do zainstnienia i funkcjonowania na świecie. Oznacza także asertywność, dumę, ambicję, siłę lub... jej brak.

Kolor fioletowy/ purpurowy
królestwo, barwa wina, bogactwo szereg wiosennych kwiatów, purpura to mieszanka niebieskiego i czerwonego, czasem oznacza chęć magicznej relacji, oczarowania, zachwycania innych, potrzebę fascynacji, pogłębienia intuicji, symbol duchowości, ale też związany z ciałem (Dionizos i orgie wiosenne, alkohol), proces osobistego wzrostu, niespokojna motywująca energia, potrzeba odpoczynku, sięganie do głębokich źródeł inspiracji, twórczość, wyobraźnia, w dużej ilości może ujawniać apodyktyczność i brak realizmu, egocentryzm.

Kolor lawendowy
cnota, pracowitość, uznanie, nieufność, ostrożność, dobra pamięć, uzdolnienia naukowe, układ nerwowy, pamięć, skłonność do przeżyć mistycznych, przebudzenie duchowe, psychiczne odrodzenie, wyobcowanie z ciała, w dużej ilości – ucieczka od cielesności, spotykany też w mandalach osób cierpiących na choroby zagrażające życiu.

Kolor różowy
kolor ciała, symbol zmartwychwstania, ciało fizyczne, organizm, organy, tkanki, wrażliwość lęk, potrzeby, kobiecy kolor, funkcja odczuwania, wewnętrzne dziecko, nadmierne zaabsorbowanie ciałem, zmysłowe możliwości ciała, szukanie tego, co w sobie nowe i co wymaga opieki, dużo różu – patrz na własne zdrowie. Spotykany w mandalach osób chorujących, a także w kobiecych podczas miesiączki.

Kolor brzoskwiniowy
zmysłowa przyjemność, owoce słodkie i dojrzałe, seksualność, żeńska witalność, życie, symbol kobiecych genitaliów, eliksir i nieśmiertelność bogów, ogród zachwyceń, dorastająca kobieta, dojrzałość seksualna, potencjał rozrodczy, romantyczne pojmowanie seksu, energia żeńska, gdy jest go dużo w mandalach – czas na bogaty związek seksualny.

Kolor magenty (karmazynowy, fuksja)
żywotność, ruchliwość, podniecienie , gotowość do wyrażenia własnych przekonań, twórczego projektu, motywacja, ożywienie, negatywnie – niecierpliwość, egotyzm, nadmierna emocjonalność.

Kolor brązowy
ziemia, gleba, smutek, pokuta – puste pola, martwy punkt, potrzeba bezpieczeństwa emocjonalnego, korzenie, dom, ziemia, jesień, proces leczenia, okazja do zapoczątkowania nowego okresu, zablokowana energia. Gdy jest w środku mandali może świadczyć o niskim poczuciu własnej wartości i godności, człowiek czuje się brudny, bezwartościowy

Kolor turkusowy
turkus to od wieków używany w lecznictwie kamień, wierzono że chroni przed złym spojrzeniem,  przynosi zdowie. Kolor może pojawiać się, gdy konieczny staje się proces gojenia, gdy chcemy zdystansować się od bolesnych wydarzeń, poczucia straty, zacząć zamykać przeszłość, sygnał zdolności psychiki do leczenia.

Kolor szary
neutralny, kamień, popiół, mgła, łączony z pokutą, depresja, inercja, zobojętnienie, retrospekcja, relatywizm, równowaga przeciwieństw, równowaga umysłu, odcięcie od uczuć, nieuzasadnione poczucie winy.

 

źródło: Na podstawie: "Kreatywna mandala" Susanne f. Fincher, Wyd RAVI łódź 1994

 

 

Strona, na której aktualnie się znajdujesz używa plików cookies w celu poprawnego funkcjonowania. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Wiecej informacji na temat plikow cookies oraz jak je usunac zobacz strone o plikach cookie.

  Akceptuje pliki cookie na tej stronie.
wellnessday.eu