- Szczegóły
- Opublikowano: 15 marzec 2013 15 marzec 2013
Naukowcy dostarczyli kolejnej porcji faktów w temacie profilaktyki zawału serca. Okazuje się, ze filiżanka kawy dziennie zmniejsza o 20% ryzyko zawału, w porównaniu do osób, które unikają picia kawy w ogóle. To nie wszystko – ogromne znaczenie w profilaktyce ma zielona herbata. Teraz naukowcy twierdzą, że picie i jednego i drugiego może zmniejszać ryzyko zawału, mimo że obydwa napoje działają zupełnie inaczej.
Jedna kawa, cztery zielone herbaty – sposób na uniknięcie ataku serca
Przyglądając się nawykom niemal 84 tysięcy Japończyków przez trzynaście lat, dr Yoshihiro Kokubo z Japan's National Cerebral and Cardiovascular Centre odkrył, że zmieniając w niewielki sposób swoje codzienne nawyki żywieniowe, możemy obniżyć ryzyko zawału serca. Zielona herbata spożywana w dużych ilościach, oraz spożywana kawa w ciekawy sposób oddziałują na siebie, obniżając ryzyko udaru mózgu.
Uczestnicy badania mieli od 45 do 74 lat, nie cierpieli z powodu chorób kardiologicznych ani nowotworowych. Wzięto pod uwagę wszystkie inne czynniki takie jak wiek, płeć, palenie papierosów, picie alkoholu, waga czy uprawianie ćwiczeń. Osoby, które piły zieloną herbatę częściej uprawiały aktywność fizyczną, niż te, które nie jej nie piły. Natomiast kawosze byli młodsi, bardziej skłonni do palenia ale też – do uprawiania ćwiczeń.
Choć nie jest do końca jasne w jaki sposób zielona herbata obniża ryzyko udaru mózgu, naukowcy dopatrują się tutaj pozytywnego działania katechin na ochronę naczyń krwionośnych.
Z kolei substancje zawarte w kawie, takie jak kofeina czy kwas chlorogenowy, mogą także obniżać ryzyko udaru i ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Picie i kawy i zielonej herbaty ma być również pomocne w profilaktyce ataku serca, ponieważ zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi, twierdzi dr Kokubo.
Pamiętajmy jednak by zachować umiar w piciu kawy, zwłaszcza, jeżeli spożywamy też inne produkty bogate w kofeinę.
Koniecznie zobacz artykuł:
Badanie zostało opublikowane w magazynie Stroke.
Na temat zielonej herbaty warto zaś przeczytać:
Zielona herbata pomaga w odchudzaniu?
Zielona herbata kontra nowotwory
Źródło: dailymail.co.uk
POLECAMY
Preparaty multiwitaminowe nie wpływają pozytywnie na serce, za to mogą wywołać wysypki
Po raz kolejny okazuje się, że farmakologia może wyjść... bokiem. Otóż naukowcy właśnie dowiedli, że preparaty multiwitaminowe spożywane przez lata nie przyczyniają się do eliminacji ryzyka współczesnych chorób cywilizacyjnych.
Kawa redukuje błędy popełniane w pracy
Według majowych doniesień z tego roku, pracownicy zmianowi popełniają mniej błędów w pracy, jeśli spożywają kofeinę, np. pijąc kawę czy napój z kofeiną.
Praca zmianowa i w nocy zakłóca nasz biologiczny zegar, co może prowadzić pracowników do rozbicia, rozregulowania snu, bezsenności, bądź nadmiernej senności w czasie pracy.
Ostatnio skupialiśmy się na dodawaniu sobie energii w ciągu dnia. Kontynuujemy temat, rozprawiając na temat senności, która dopada chyba każdego w tych zimowych miesiącach. Jak twierdzą naukowcy ze Stanford University (za webmd.com) - senność wpływa na 40% z nas. I choć badanie to dotyczyło Amerykanów, to myślę, że my Polacy, mamy całkiem podobnie!