Coraz więcej mówi się o dobroczynnym wpływie postu na zdrowie człowieka. Czas, w którym organizm nie jest zajęty przetwarzaniem tego, co wrzucamy do żołądka, to czas, w którym organizm może zająć się regeneracją, oczyszczaniem złogów, autofagią. Jak pościć? O czym warto pamiętać? Oto kilka wskazówek, które warto znać.

O dobroczynnym wpływie postu i jego spektakularnych efektach pisze chociażby dr Jason Fung w swojej książce Cukrzycę można wyleczyć. Naturalne metody zapobiegania i odwracania skutków cukrzycy typu 2 – dr Jason Fung To jego metoda na to, aby przywrócić zdrowie cukrzykom, chociaż oczywiście nie myśl, że po prostu przestaniesz jeść dziś, a jutro Twoje dolegliwości i choroby magicznie znikną. Do podjęcia postu potrzebne jest przygotowanie, wiedza, okiełznanie myśli i rąk – a dla większości osób to bardzo trudne. Tym bardziej, że napotykamy na ogromny opór i zdziwienie ludzi wokół, gdy poruszamy temat postu.

fot. sxc.hu

 

Dawniej poszczenie było elementem kultury, religii, życia, dziś kiedy mamy nadmiar wszystkiego (jedzenia, przedmiotów, myśli i problemów), poszczenie niektórym wydaje się w najlepszym układzie dziwactwem, w najgorszym – niemalże zbrodnią.

Moje doświadczenia są jednoznaczne. Pomijanie posiłków odbiera organizmowi pracę. Im mniej pożywienia sobie dostarczymy, tym więcej czasu ma organizm na jego obróbkę. Co więcej, dajemy naszemu ciału chociaż niewielką szansę na autofagię, bo czasem na oczyszczenie komórek ze złogów wystarczy nawet 16 do 20 godzin - pisze w swojej książce dr Slaven Stekovic Odmładzanie komórkowe. Jak samodzielnie uaktywnić potencjał regeneracyjny organizmu w oparciu o najnowsze odkrycia naukowe, biolog molekularny, który wiele lat pracy poświęcił zagadnieniom starzenia się, postu i regeneracji organizmu (mówiąc w dużym skrócie).
Auofagia, czyli inaczej oczyszczanie się komórek, to doskonały proces jaki sam zachodzi w naszych organizmach, o ile oczywiście mu nie przeszkadzamy (poprzez np. wrzucenie kolejnego jedzenia do trawienia). To czas, kiedy komórki regenerują się, odzyskują siły i tym samym – przedłużają Twoje życie w zdrowiu.

Tymczasem bardzo często wizja głodu jest dla nas przerażająca. Szczególnie starsze pokolenie, jest przerażone na myśl, że wnuczki miałyby przez jakiś czas czuć głód. Dlatego babcie produkują jedzenia na zapas, gonią dzieci do jedzenia, nawet gdy te zajęte zabawą w ogóle o tym nie myślą. Internetowe fora pękają w szwach od pomysłów zatroskanych mamusiek i babć o tym jak przekonać niejadka by jadł tyle, ile wymyśli sobie dorosły, że dziecko zjeść powinno. A co jeżeli to dzieci mają rację? Małe dzieci same wiedzą ile potrzebują, dopóki dorośli poprzez presję, naciski, szantaże emocjonalne i różne inne cudaki (już nie mówiąc o „syropkach” na apetyt, które poprzez sam skład powinny być zakazane do spożycia!) nie wmówią im, że to inni wiedzą lepiej ile dziecko zjeść powinno i czego.

Pisaliśmy też o tym tutaj, podczas wywiadu z dietetyk Anną Grzechowiak: Dziecko to nie kaczka. Przestań je tuczyć -Wywieranie na dziecku presji by zjadło wszystko - to droga do otyłości.
 

Oto kilka wskazówek dotyczących postu i poszczenia:

1. Pomijaj posiłki kiedy się da

Rada zupełnie odwrotna od ogólnych zaleceń dietetycznych, prawda? Cóż, zęby dentyści też radzą myć pastą z fluorem, a przecież już wiesz, że fluor to odpad wojskowy, który ciężko zutylizować, zatem najłatwiej było to wepchnąć do organizmów ludzkich z ideologią, jakie to dobre (więcej o szkodliwości fluoru tutaj: Kupuj pastę bez fluoru! O tym dlaczego fluor jest szkodliwy ).
Także pomijaj posiłki, ale świadomie. Każda przerwa międz posiłkami to ułatwienie regeneracji organizmu. Zobacz, że kiedy dopada nas gorączka i praktycznie tylko śpimy, to szybciej wracamy do zdrowia, niż gdy czuwa nad nami ktoś faszerujący nas lekami na zbicie gorączki i rosołem (więcej o dobroczynnym wpływie gorączki tutaj: Po co nam gorączka i dlaczego nie warto jej od razu zbijać - Jak ciało samo się leczy? cz.1 )

2. Nie zaczynaj dnia od razu od jedzenia

Tutaj też są różne wytyczne i często zależy to od naszego wychowania i przekonania co do tego, co nam służy. Są ludzie, którzy uważają, że trzeba zjeść w ciągu godziny od wstania – i znajdą na to dowody naukowe. Inni uważają, że najpierw trzeba sobie na jedzenie zapracować, dlatego choć wstają o siódmej rano, pierwszy posiłek jedzą koło południa – i też znajdą dowody naukowe, które potwierdzą ich teorię. Inni po prostu nie są w stanie niczego rano przełknąć. Jeszcze inni – budzą się z wilczym apetytem. Problem polega na tym, że najczęściej jesteśmy tak rozregulowani przez lata złych nawyków, jedzenia śmieci i kierowania się ideologiami innych, że nawet nie wiemy, co preferuje nasz organizm! A każdy może mieć nieco inaczej, dlatego to, co sprawdzi się u Twojej przyjaciół/matki/ celebrytki jaką podziwiasz - niekoniecznie sprawdzi się u ciebie.

3. Jeżeli nie możesz jeść w spokoju siedząc – nie jedz wcale

Jedzenie w biegu, podczas oglądania telewizji, w samochodzie – nie ma sensu. Wrzucasz w siebie coś, nie wiesz co, nie wiesz ile. Jedzenie niech będzie uważną czynnością, kiedy robisz tylko, skupiasz się tylko na smaku, przeżuwaniu, trawieniu – w ten sposób zdecydowanie szybciej poczujesz sytość, a twój mózg zarejestruje zjedzony posiłek. Słodycze w przelocie to jedna z większych głupot, zwłaszcza jeżeli są napakowane słodzikami (uważaj na napisy „bez cukru” zwykle oznacza to, że wsadzili tam coś gorszego, a pamiętaj, że fruktoza jest gorsza od glukozy dla twojej wątroby, zaś słodziki – może i bez kalorii, ale z innym syfem: Tydzień spożywania nadmiernej ilości fruktozy prowadzi do insulinooporności

Zajrzyj jeszcze tutaj: Pod jakimi nazwami występuje cukier w produktach spożywczych? 40 nazw cukru) Tak samo nie traktuj jedzenia jako nagrody (ech, te kiepskie nawyki, by w nagrodę dawać dziecku słodycze!), bo automatycznie w twojej głowie post będzie karą. Post nie jest karą. Post to szansa na regenerację. To odnowa komórek. To czas by ciało odpoczęło od trawienia a zajęło się naprawianiem!
 

4. Dostosuj posty do swojego stylu życia i relacji

Posty najlepiej planować na czas, w którym będziesz mieć zajęcie. Gdy mamy swoiste flow, to nie myślimy o jedzeniu, prawda? To samo pracoholicy – potrafią cały dzień przetrwać na kawie (co nie znaczy, że to popieramy, bo takie osoby zwykle jedzą w nocy, co też nie jest dobre) – chodzi o to, że bardzo często jemy z nudów albo do towarzystwa! „Obiadki u rodziców” czy „lunch z przyjaciółmi” - zacznij robić z rodziną i przyjaciółmi coś innego, niż jedzenie i picie! (Tak, dla wielu osób będzie to poważny problem, wymagający długiego czasu wprowadzenia zmian, bo jak tu powiedzieć mamusi, która „całą noc spędziła w kuchni, żeby to wszystko naszykować”, że jesteśmy w trakcie postu? Da się, da się!) Zajrzyj też tutaj:Chcesz wydłużyć życie sobie i bliskim? Spacerujcie!


5. Pamiętaj o nawodnieniu
Jednak nie każda woda Cię nawodni. I nie każdy potrzebuje tej wody tyle samo. O tym pisaliśmy już wielokrotnie, doczytaj sobie z poniższych artykułów:
Upał czy nie – dobre nawodnienie to podstawa. Czy wiesz jaką pić wodę?

Jak ważne jest nawodnienie organizmu? Ile wody trzeba pić?

Nawet łagodne odwodnienie wpływa na nastrój i może powodować bóle głowy


6. Ruch jest dobry, ale nie jesteś wyczynowcem

Ruch powinien być w naturze każdego człowieka. Jeżeli nie chce Ci się ruszać – coś jest nie tak i przyczyn może być wiele. Nie chodzi oczywiście o sport wyczynowy, a o normalną potrzebę ruszenia się – spaceru, pobiegania, tańca, zabawy... Zobacz na dzieci – one mają naturalną potrzebę ruchu (nie mówimy o zaburzeniach), to my dorośli ciągle usiłujemy te biegające i bawiace się dzieci zatrzymać! Gdy masz wizję postu, jako leżenie bez sił w łóżku - wiedz, że najczęściej jest odwrotnie. Sam początek - w zależności od stopnia zatrucia twojego organizmu, może być naprawdę mało przyjemny. Za to ilość energii jaką dysponujesz później, lekkość i siła do działania! To jest to!

7. Słuchaj swojego ciała
Nie zawsze post będzie odpowiedni i nie dla każdego post będzie taki sam. Jason Fung pięknie pisze o tym,jakie mamy rodzaje postu i jak dostosować do swoich potrzeb. Wiele osób poleca poszczenie w trakcie choroby, inni nie. Wszystko zależy od Twojego organizmu, od tego co w niego wrzucasz przed postem, od tego czy jakiejś leki/suplementy przyjmujesz czy nie. Słuchanie swojego ciała powinno być twoim piorytetem. Niemniej najpierw pozbądź się zakłóceń – grzybica, pasożyty, potrafią zmienić „potrzeby” potrzeby twojego ciała, o czym kapitalnie pisze Kathleen McAuliffe  Pasożyty w twoim mózgu. Czyli o tym jak małe stworzenia manipulują naszym zachowaniem  . Dla przykłądu jeżeli chce Ci się frytek czy batonika – to nie jest potrzeba twojgo ciała (być może wpadłaś już w wahania cukru, być może mikroflora w jelitach jest zaburzona - z kolei aby zdobyć wiedzę na ten temat polecamy tę książkę: Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób. Zdrowe bakterie jako medycyna przyszłości. dr Anne Katharina Zschocke ).

8. Odpowiednie nastawienie
Jeżeli masz przekonanie, że post to zbrodnia, że od tego się umiera, że to szkodzi – daj sobie z postem spokój, albo najpierw zaopatrz się w wiedzę. Rób tylko to, do czego masz przekonanie i jest ono zbudowane na wiedzy i na spokoju, a nie na presji społeczeństwa/rodziny czy na lęku. Tylko wtedy masz szansę na powodzenie!

 

Jeżeli chcesz więcej wiedzy, polecamy książki:

Cukrzycę można wyleczyć. Naturalne metody zapobiegania i odwracania skutków cukrzycy typu 2 – dr Jason Fung

Doktor Fung wyjaśnia związek pomiędzy glukozą a insuliną i to, jak one wspólnie prowadzą nie tylko do otyłości i cukrzycy, ale również do mnóstwa innych powiązanych z nimi chorób jak atak serca, zastoinowa niewydolność serca, udar, niewydolność nerek czy ślepota. Zachęca do wyeliminowania cukru i przetworzonych węglowodanów oraz zastąpienia ich zdrowymi pokarmami z właściwymi tłuszczami.

 

Odmładzanie komórkowe. Jak samodzielnie uaktywnić potencjał regeneracyjny organizmu w oparciu o najnowsze odkrycia naukowe

Biolog molekularny wyjaśnia, jak samodzielnie uaktywnić potencjał regeneracyjny organizmu, który jest w stanie przywrócić nam młodość i zdrowie. Wyjaśnia, iż podstawą jest post i spermidyna. Poszczenie wywiera bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka gdyż może łagodzić dolegliwości związane z chorobami jak reumatyzm czy zapalenie stawów, a także z zaburzeniami metabolizmu jak cukrzyca.

Strona, na której aktualnie się znajdujesz używa plików cookies w celu poprawnego funkcjonowania. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Wiecej informacji na temat plikow cookies oraz jak je usunac zobacz strone o plikach cookie.

  Akceptuje pliki cookie na tej stronie.
wellnessday.eu